PRAHA - Harmonizácia daní, po ktorých v poslednom čase volajú niektoré pôvodné členské štáty Európskej únie, by viedla k ekonomickej stagnácii v EÚ, zhodujú sa ekonómovia. Ak by sa dane zjednotili na podobne vysokej úrovni, ako sú dnes v Nemecku či Francúzsku, potom by sa európske firmy začali masívne sťahovať za hranice EÚ, varujú.
"Harmonizácia daní v zmysle ustanovenia daňového kartelu je cesta k definitívnej hospodárskej stagnácii EÚ," povedal analytik PPF Pavel Kohout. "Ak by sa táto nebezpečná myšlienka uskutočnila, znamenalo by to únik kapitálu z EÚ a ekonomické zaostávanie celého kontinentu," dodal. Veľmi reálnym scenárom by bol podľa neho rozpad EÚ. Niektorí ekonómovia podporujú návrh Európskej komisie na zjednotenie výpočtu daňového základu, ktoré môže sprehľadniť podmienky na podnikanie. Akýkoľvek pokus o daňovú úniu však odmietajú všetci do jedného.
Ak by rozhodovanie o nastavenie daní nezostalo v kompetencii jednotlivých krajín, vlády by tak stratili významný nástroj k ovplyvňovaniu ekonomického rastu. Obviňovanie európskych nováčikov z daňového dumpingu analytici považujú za ekonomicky nezmyselné. Podľa hlavného ekonóma HVB Bank Pavla Sobíška by sa dal za daňový dumping skôr považovať vládny systém investičných ponúk, ktorý je v súlade s pravidlami EÚ, ale rozhodne nie nízka sadzba dane, kým nie je záporná. Navyše, by si podľa neho staré členské krajiny mali vziať z daňových reforiem v nových krajinách príklad.
"Vysoké daňové zaťaženie v EÚ v porovnaní s USA je brzdou ekonomického rastu únie," zdôraznil. Kritika príliš nízkych daní namierená iba na nové krajiny je navyše nefér, napríklad Írsko má totiž tiež podstatne nižšiu daň z príjmu právnických osôb v porovnaní s väčšinou starých členských krajín. A práve Írsko je pritom žiarivým príkladom, keď pokles daňových sadzieb v krajine zrýchlil hospodársky rast a zvýšil rozpočtové príjmy. Príkladov je však viac. "Že to funguje, ukazujú i slovenský a ruský príklad razantného zníženia daňových sadzieb. Je pravdepodobné, že i v ČR by odvážnejšie zníženie korporátnej dane po čase prinieslo väčšiu prosperitu pre firmy a ich zamestnancov, ako aj viac peňazí do štátnej pokladnice," povedal hlavný ekonóm Patria Online David Marek. (čtk)