Gašparovič: Ešte sa necítim byť prezidentom

Budúci prezident IVAN GAŠPAROVIČ našu žiadosť o stretnutie včera pôvodne odmietol - na otázky bol síce ochotný odpovedať, ale len telefonicky, na stretnutie nemal čas. Od rána mal rokovania a o pol jednej odchádzal do Nitry. Napokon sa nechal prehovoriť .

Budúci prezident IVAN GAŠPAROVIČ našu žiadosť o stretnutie včera pôvodne odmietol - na otázky bol síce ochotný odpovedať, ale len telefonicky, na stretnutie nemal čas. Od rána mal rokovania a o pol jednej odchádzal do Nitry. Napokon sa nechal prehovoriť aspoň na krátke stretnutie v centrále jeho HZD, kde práve rokoval. Pre istotu sa opýtal, či si musí obliecť sako. Uľavilo sa mu, že nemusí.

Stretli ste sa po voľbách s prezidentom Schusterom?


Raz na recepcii na poľskom veľvyslanectve, kde bol aj bývalý prezident Michal Kováč. S veľvyslancom sme hovorili aj o spolupráci bývalých prezidentov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Ešte stále učíte na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Zmenil sa vzťah študentov k vám po tom, ako ste sa stali prezidentom?


Vždy som mal s nimi dobrý vzťah, ale teraz je to zaujímavejšie. Cítim z ich strany omnoho väčší záujem, možno je to pre nich aj trochu zážitok. Keď sme skúšali na štátnici, musel som odísť skôr a študent odo mňa nedostal podpis do indexu. Mal podpis od dvoch mojich kolegov. Na druhý deň ma vyhľadal, aby som mu index podpísal. Hovorím - veď tie dva podpisy kolegov stačia. On na to - ale to nie sú prezidenti.



Včera vyšiel v Novom Čase článok o vašom synovi, že pred rokmi mal pomer so slečnou, ktorá je dnes moderátorkou v televízii. Ste pripravený na to, že ako hlava štátu budete vy a vaša rodina v centre pozornosti a niektoré médiá budú pátrať po podobných pikantériách? Rudolf Schuster na články o svojej rodine reagoval mlčaním, niekedy sa stalo, že akoby za trest neprišiel dlhší čas medzi novinárov.

SkryťVypnúť reklamu

Veď syn bol vtedy mladý, slobodný, je to pre muža zle, keď mal partnerku? Inak som pripravený, podobné články budú určite vychádzať. Čitatelia však vedia rozlíšiť, čo sú hlúposti a vedia, že vyťahovanie rodinných záležitostí nemusí byť vždy férové. V politike som dvanásť rokov a zvykol som si. Nie sú to veci, ktoré by mohli zabrániť politikovi riadne pracovať. Ale niekedy sa reakcii prezidenta Schustera nie je čo čudovať.



Keď idete do obchodu na nákup, zastavujú vás ľudia?


Áno, ale ešte stále som sa nedostal do štádia, žeby som sa už cítil byť prezidentom. Náplň dňa sa mi nezmenila - ráno idem na fakultu, popoludní do kancelárie strany, manželka mi zavolá, čo mám kúpiť. Pohybujem sa sám a je to celkom príjemné. Zatiaľ som stretával len ľudí, ktorí keď ma zastavili, chceli podať ruku, pozhovárať sa o mojej predstave. Z tohto pohľadu som rád, že ľudia sú ochotní komunikovať v dobrom slova zmysle.

SkryťVypnúť reklamu


Ako sa pohybujete po republike?


Zatiaľ normálne, sám autom, niekedy ma vezie kolega. Zatiaľ bežný život ako doteraz.



Máte už ochranku?


Nie. Boli za mojím spolupracovníkom a ochranku mi ponúkli. Ale ja som čakal, že prídu za mnou, tak som ju odmietol.



Manželka ešte pracuje?


Už končí.



Máte predstavu o personálnom obsadení prezidentskej kancelárie?


Isté je, že bude nový kancelár. Terajšieho pravdepodobne nahradí Milan Čič. Ostatný personál budeme riešiť počas výkonu funkcie. Nie som ten, kto chce hneď po príchode robiť v paláci zemetrasenie a poslať preč všetko, čo sa dá.



Keď pred piatimi rokmi nastupoval do funkcie Rudolf Schuster, inaugurácia mala pomerne bohatý program. Prezident, premiér a predseda parlamentu okrem prechádzky mestom splietali v centre Bratislavy Svätoplukove prúty, čo malo symbolizovať, súdržnosť, spojenectvo, spoluprácu. Ako to bude pri vašom nástupe do funkcie?

SkryťVypnúť reklamu

Inauguráciu pripravujú kancelárie prezidenta a Národnej rady, stretávajú sa pravidelne s mojimi zástupcami. Bude v Redute, odtiaľ sa pôjde na omšu, večer bude recepcia na Hrade. Neuvažuje sa s pozývaním prezidentov iných štátov. Nebude nič také, ako splietanie prútov. Súdržnosť treba dosiahnuť inak a treba sa snažiť udržať ju celých päť rokov, ktoré sú funkčným obdobím prezidenta.



Už fungujete ako v klasickej kancelárii, v ktorej vám ľudia plánujú program, pripravujú materiály?


Nie, stranícka kancelária HZD je veľmi malá. Ani agendu, ktorá chodí ako pre prezidenta, nezvládame. Na listy, ktoré dostávam ako prezident, budeme musieť odpovedať až po 15. júni cez Kanceláriu prezidenta.



SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 325
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 348
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 882
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu