To už dávno neplatí. Do roku 1975 naozaj stomatológovia odporúčali pri umývaní zubov krúživé pohyby na bočných plochách, takže mnohé mamy dosiaľ ešte učia deti stále takejto technike umývania zubov. Je však nesprávna. Existuje niekoľko metód na čistenie chrupu, no na dlho propagovaný krúživý pohyb už dnes treba zabudnúť a dodržiavať základný pohyb - tzv. stieranie od ďasien k hranám zubov - hore-dolu.
2. Krvácajú mi ďasná, lebo mám málo vitamínu C
Nie je to pravda. Ďasná nekrvácajú preto, že máme málo vitamínov - príčinou sú baktérie, ktoré spôsobujú zápal a je nevyhnutné ísť k lekárovi. Zápal ďasien a paradentóza, teda ochorenie závesného aparátu zubov, ohrozuje infekciou totiž celý organizmus. MUDr. Irena Lacková: Hrozí im 1,7-krát častejšie infarkt, 2,8-krát častejšie mozgové príhody ako ľuďom so zdravým chrupom. Tehotné ženy majú dokonca až 7-krát častejšie predčasné pôrody!
3. Zlý chrup je dedičný, s kvalitou svojich zubov nič nenarobím, mám ich po mame
Nie je to pravda. Ľudia dedia tvar zubov a ich postavenie v zuboradí. Dedí sa aj zloženie slín, ktoré môže predurčovať sklon na tvorbu zubného kazu, ale kazivosť ako taká nie je dedičná. MUDr. Erdélyi: "Ani paradontóza nie je dedičná, dedičné sú len dobré alebo zlé návyky v čistení zubov. Vyšší vek neznamená automaticky paradontózu."
4. Každé tehotenstvo ma stojí jeden zub
Nemusí to byť tak. Dieťa síce oberá matku o vápnik, ale z kostí, nie zo zubov. Tehotenstvo mení prostredie v ústach, ale nie tak, aby sa rozpadol celý zdravý zub.
5. Žuvačky vyťahujú plomby zo zubov
Nie je to pravda. Naopak žuvanie provokuje tvorbu slín, žuvačka čistí zuby, a tak vytvára nekazové prostredie v ústach, preto sa odporúčajú, zvlášť žuvačky s obsahom kalcia a fluóru.
6. Po umytí zubov si treba poriadne vypláchnuť ústa
Nie je to správne. Profesor K. König z Holandska vysvetľuje prečo: "Dôležité amínfluoridy z kvalitných zubných pást by mali zostať na zuboch a pôsobiť na ne dlhodobo. Ak si povyplachujeme ústa, tak ako nás to kedysi učili naši rodičia, zbytočne ich zmývame."
(uj)