1. Čistite si zuby trikrát denne
Ideálne je čistiť si zuby po každom hlavnom jedle, najmenej tri minúty. Aby to vás, alebo vaše deti viac bavilo, postavte si na umývadlo napríklad malé presýpacie hodiny, alebo si pustite obľúbenú pesničku.
2. Používajte zubnú pastu s fluórom
Fluór pôsobí preventívne proti rozvoju zubného kazu.
3. Použite kefku s malou hlavicou.
Zubná kefka by mala mať hlavičku z jedného zväzku vláken. Jej veľkosť by mala byť maximálne 4 cm pre mužov, 3 cm pre ženy a 2 cm pre deti. Špičky vláken by mali byť z umelej hmoty a zaguľatené. Nepoužívajte kefky s prírodnými štetinkami.
4. Vyberajte si mäkkú kefku
Príliš tvrdá zubná kefka môže poškodiť povrch zubu. Vyberte si mäkkú, prípadne strednú - medium.
5. Kefku často vymieňajte
Zubnú kefku vymieňajte po šiestich týždňoch, maximálne po dvoch mesiacoch. Signálom na vyhodenie kefky sú ohnuté vlákna.
6. Používajte dentálnu niť
Okrem kefky používajte aj dentálnu niť a špeciálnu kefku na čistenie medzizubných priestorov. Tu je však vhodná rada vášho stomatológa, ktorý by vám mal zmerať priechodnosť medzizubných priestorov a odporučiť správnu veľkosť kefky.
7. Po jedle pite
Voda, mlieko alebo nesladené minerálky pomáhajú riediť kyseliny v ústach.
8. Žujte žuvačky
Používajte žuvačky bez cukru. Žuvanie po jedle podporuje tvorbu slín, ktoré riedia a neutralizujú kyseliny v ústach. Výrobky, ktoré sú šetrné k zubom, sú na obale viditeľne označené, napríklad obrázkom zubu s dáždnikom
9. Nečistite si chrup hneď po jedle
Zuby si čistite najmenej 30 minút po jedle. Až vtedy sú kyseliny neutralizované. Okamžitým vyčistením by sa mohla sklovina zubov ešte viac naleptať. Ihneď po jedle je preto vhodnejšie si ústa iba vypláchnuť.
10. Preverujte svoje deti
Rodičia by mali až do 12 rokov dieťaťu kontrolovať umyté zuby a podľa potreby ich ešte dočistiť.