Rovné zuby sú nielen pekné, ale aj dôležité. Krivé zuby sa totiž horšie čistia a viac kazia. Čeľustní ortopédi narovnávajú krivé zuby a zlepšujú tak funkčnosť celej ústnej dutiny.
Dnes sú už minulosťou strojčeky z ružových kusov plastu. Čeľustná ortopédia používa množstvo moderných a kvalitných materiálov, dieťa si napríklad môže samo vybrať farbu svojho strojčeka.
Strojček dnes možno nosiť takmer v každom veku, závisí len od počtu vlastných zubov. Tom Cruise ho napríklad začal nosiť po štyridsiatke.
Väčšinu pacientov však tvoria deti a mladiství. "V priemere sa s liečbou začína v 9 až 11 rokoch a trvá dva až štyri roky podľa toho, aká je závažnosť diagnózy, disciplína pacienta a akým typom aparátu sa lieči. Je to však veľmi individuálne, odchýlky súvisia s rastom dieťaťa." hovorí MUDr. Simona Dianišková, čeľustná ortopedička z Bratislavy. Na kontrolu treba chodiť pravidelne podľa pokynov ortodonta, v priemere raz za mesiac.
V súčasnosti sa používajú snímateľné a fixné zubné strojčeky.
"Snímateľné sa používajú najmä pri rastových odchýlkach, ktoré sú podchytené skoro, alebo pri miernych odchýlkach. Snímateľný aparát dieťa nosí hlavne v noci a dve-tri hodiny cez deň. Nemusia ovplyvňovať len zuby, tzv. funkčné snímateľné aparáty ovplyvňujú napríklad aj funkciu žuvacích svalov alebo tvar čeľustí," hovorí Dianišková.
Fixné aparáty sú "prilepené" na zuboch a zostávajú v ústach počas celej liečby. Liečba fixnými aparátmi je efektívnejšia, kratšia, ale zároveň drahšia. Používa sa pri závažnejších odchýlkach.
Koľko uhradí poisťovňa za strojček
Zdravotné poisťovne plne hradia liečbu aj strojček len pri veľmi závažných poruchách rastu zubov - napríklad pri rázštepe čeľustí alebo pravej progénií (dedičný obrátený zhryz). Týchto pacientov je asi len 10 percent. Aj v týchto prípadoch však prepláca len štandardné materiály, na nadštandardné materiály alebo modernejšie metódy si pacient pripláca.
Druhej skupine pacientov poisťovňa prepláca liečbu len čiastočne, aj to len do veku 18 rokov a raz za život. Sú to poruchy, ktoré ovplyvňujú napríklad žuvanie, pretože predkus je viac ako 5 milimetrov, alebo sú zuby mimoriadne krivé.
Platí sa za vyhotovenie strojčeka aj za pravidelné kontroly. Každá ambulancia má však svoj systém aj svoj cenník. Je dobré informovať sa vopred. Poisťovňa prepláca približne 40 percent nákladov.
Lekári pripomínajú
Ak už dieťa raz začne nosiť strojček, dôležité je liečbu neprerušiť. Ak pacient viac ako 6 mesiacov nepríde na kontrolu, pokladá sa to za svojvoľné prerušenie liečby a poisťovňa prestane prispievať. Ak rodič príde s dieťaťom o dva roky, že chce strojček znova, už si ho musí celý zaplatiť.
Poslednou skupinou sú pacienti s estetickými problémami - ich zuby nie sú natoľko krivé, aby im to spôsobovalo problémy napríklad so žuvaním. Tu poisťovňa liečbu neprepláca. Čeľustní ortopédi súčasný systém pokladajú za dobrý a nechcú ho meniť. "Je spravodlivý, poisťovňa pri rovnakej odchýlke prispieva každému rovnako. Do 18 rokov má vyrovnávanie zubov preventívny charakter, dieťa sa naučí pravidelne a dôkladne starať o chrup a predchádza problémom v dospelosti," hovorí MUDr. Dianišková.
Cena strojčeka a liečby závisí od ambulancie. Každý lekár používa iné materiály, má iné vybavenie ambulancie. Niekde sa platí pri každej kontrole, inde paušálna suma. Všeobecne sa však dá povedať, že rovné zuby sú dnes drahé. Aj s príspevkom poisťovne musí rodič počítať s niekoľkotisícovými sumami. Dospelého môže vyjsť aj na dvadsaťtisíc.