Cieľ Svetovej zdravotníckej organizácie, aby naše deti vstúpili do Európskej únie s minimálnym počtom kazov, sme nesplnili. Dospelí aj deti majú viac kazov ako ľudia v ostatných európskych krajinách. Tam sa pekný chrup a investícia doň totiž považuje už niekoľko desaťročí za spoločenskú samozrejmosť. U nás sa osvete v tomto smere ešte nedarí.
Znie to neuveriteľne, ale takmer 50 percent slovenskej populácie nie je registrovaných u zubného lekára. To znamená, že k zubnému lekárovi prídu len v prípade, že ich rozbolí zub. Príčin je viacero. Najčastejšie však pohodlnosť a nedostatok peňazí.
Už dnes majú mnohí pocit, že za zuby platia príliš veľa. Zdravotné poisťovne síce platia základnú starostlivosť, ale za kvalitnejšie materiály a náročnejšie zákroky si musíme doplácať. Sumy idú často do tisícov. A je viac ako jasné, že budú ešte vyššie. Minister zdravotníctva navrhuje razantné reformné zmeny aj v oblasti stomatológie.
Koľko a za čo budeme platiť, to presne nevedia ani samotní stomatológovia. Nový návrh zákona zubní lekári nepoznajú, stomatologická komora ho nedostala na pripomienkovanie.
"Vieme len, že boli snahy zaviesť švajčiarsky model, ktorý patrí medzi najlepšie na svete a najmotivujúcejšie v prevencii. Jasné však je, že pacienti budú v zubných ordináciách vyťahovať ešte viac peňazí," predpovedá MUDr. Juraj Babčan.
Už posledný liečebný poriadok zredukoval bezplatnú prevenciu o celú jednu tretinu. Či chceme, alebo nie, aj my budeme musieť do pekného chrupu investovať viac peňazí. Posedenie v zubárskom kresle sa totiž časom zdraží aj vstupom Slovenska do únie.
Nebude to hneď, a preto každý má šancu zlepšiť svoju starostlivosť o zuby.
Naše rezervy v starostlivosti o zuby sú podľa zubných lekárov obrovské. Čistenie zubov najmenej dva razy denne je podľa štatistík samozrejmosťou iba pre každého piateho človeka. Začať sa však dá vždy. Preventívna prehliadka u zubného lekára by mala byť samozrejmosťou aspoň raz za rok.
V našej prílohe sa dozviete, na čo dnes podľa zákona máme nárok bez toho, aby sme museli vyťahovať peňaženku, prečo platíme u každého zubára inak, koľko nás stoja zuby, ak sa o ne nestaráme, koľko zaplatíme za korunky, protézy či strojčeky. Svoj chrup si môžete spolu s nami aj otestovať.
Poradíme vám, ako si vybrať dobrého zubára, ako reklamovať zle urobené zuby a ako sa starať o chrup, aby ste platili čo najmenej.