Bratislava 8. novembra (TASR) - Koncom tohto roka by malo dávku sociálnej pomoci, ktorú štát poskytuje ľuďom v hmotnej núdzi, poberať na Slovensku 330 000 osôb. Je to približne o 3,4 % viac ako v rovnakom období minulého roka. Vyplýva to zo správy o sociálnej situácii obyvateľstva v prvom polroku 2001, ktorú vypracovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
V júni tohto roka dostávalo dávku vyše 322 800 osôb, čo je v medziročnom porovnaní o 6,3 % viac. Dynamika rastu počtu sociálne odkázaných tým však podľa rezortu práce výrazne klesla - z 24,1 % v 1. polroku 2000.
Po započítaní detí poberateľov dávok sa v júni tohto roku nachádzalo na hranici chudoby až 626 710 obyvateľov SR, čo je 11,6 % všetkých Slovákov. Najhoršia situácia bola pritom v Košickom kraji, kde sa v hmotnej núdzi nachádzalo 18,9 % obyvateľov. Najnižší podiel vykázal Bratislavský kraj s 2,4 %. Z hľadiska okresov bol stav najkritickejší v Rimavskej Sobote, kde bolo na dávku spolu s vyživovanými deťmi odkázaných až 27,7 % obyvateľov.
Tieto údaje dokazujú, že sociálna odkázanosť úzko súvisí s nezamestnanosťou - skoro 94 % obyvateľov, ktorým musí na živobytie prispievať štát, bolo evidovaných na úradoch práce. Tí, ktorí boli nezamestnaní viac ako 2 roky, dostávali dávku iba vo výške 50 % zo sumy životného minima, teda polovicu z 3490 Sk. Ďalšiu početnú skupinu v rámci tých, ktorí si podľa zákona svoju hmotnú núdzu zapríčinili sami, tvorili neplatiči príspevku na poistenie v nezamestnanosti a tí, ktorí bez vážnych dôvodov ukončili pracovný pomer. Občanom, ktorí trpeli hmotnou núdzou z objektívnych dôvodov, vyplácali okresné úrady dávky do plnej výšky životného minima (do 1. júla 2001 to bolo 3490 Sk). Priemerná mesačná výška vyplácanej dávky dosiahla podľa MPSVR v prvom polroku 2916 Sk, čím sa oproti prvým šiestim mesiacom vlaňajška zvýšila o 91 Sk.