Po operácii pruhu leží pacient v kóme takmer pol roka

Dennodenne prichádza pani Oľga Látalová do čadčianskej nemocnice za svojím 56-ročným manželom Alojzom. Rozpráva sa s ním, vystiera mu kŕčovito zovreté prsty, hladí ho. Odpovede sa nedočká. Jej manžel je už takmer pol roka v kóme. Zo statného chlapa zostal

o sotva šesťdesiatkilové telo.

Osudná operácia

Manžel pani Oľgy pracoval celý život v bani na Morave. Jeho pľúca poznačila práca, ale napriek tomu sa dokázal radovať zo života. Postavili si na Kysuciach dom a tešili sa, ako si ho budú na dôchodku užívať.

Choroba z povolania mu nechala vizitku v podobe častého kašľa, pri ktorom si namáhal brušné svalstvo, čo sa podpísalo na neustálom zväčšovaní pupočného pruhu. V septembri lanského roku sa rozhodol, že podstúpi operáciu. Operácia pruhu, o ktorej Slovensko žartuje slovami, že ju urobia aj na vrátnici, sa pre Alojza skončila tragicky. „Mal choré pľúca a priedušky, narkóza bola preňho nebezpečná. Keď sme v stredu popoludní volali do nemocnice, sestrička povedala, že je po operácii na ‘jiske‘ (jednotke intenzívnej starostlivosti – pozn. red.) a ďalšie informácie nám podá lekár. Žiadneho sme už ale nezastihli. Manžel už bol vtedy na ARO. To nám povedali až na druhý deň,“ spomína pani Látalová na najťažšie chvíle v živote.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Trojpercentná šanca

Lekári im oznámili, že jej manžel utrpel alergický šok z narkózy. Taký, ktorý sa prihodí jednému človeku z 50-tisíc. „Povedali nám, že má trojpercentnú šancu na prežitie. Bol v umelom spánku a mal strašné kŕče. No slzy mu stále tiekli po lícach,“ pokračuje pani Látalová.

„Chcela som vedieť, prečo mu narkózu dávali, lekári nám však tvrdili, že bez nej operácia nebola možná. Klamali nás, pretože takáto operácia je možná aj bez narkózy. A keď tak neoperujú v Čadci, mohli sme ísť do inej nemocnice.“

Komunikácia viazne

Pani Látalová spolu s dcérami pátrali po informáciách, právach. Písali ministrovi, prezidentovi … „Z vyšetrovania komisie sme sa dozvedeli, že anesteziologička ho zle zaintubovala. Ako ho položili na stôl, dusil sa. Manžela neskontrolovala, ale pichala mu injekcie. Oživovali ho takmer 20 minút, a pomoc prišla neskoro. Bol vraj už po plecia modrý. A keď sme chceli vedieť, ako to bolo, spýtali sa, akým právom ich vyšetrujeme. Nemám právo vedieť, prečo môj manžel, hoci do nemocnice išiel sám, nevstane z postele, nehovorí?“

SkryťVypnúť reklamu

Návštevy v nemocnici, sú pre pani Oľgu utrpením. Ale za manželom chodí pravidelne. Nosí mu mixovanú stravu, rozpráva sa s ním. Pokúša sa aj o komunikáciu s lekármi. „Keď sa spýtam, či mu robili „cétečko, či mal teplotu, čo jedáva, či má nejaké lieky, dočkám sa len pokrčenia plecami.“ Nechce nečinne čakať na nemilosrdný koniec. „Viem, že existujú ústavy pre takýchto ľudí. Veď manžel reaguje na dotyk, vníma. Nikto nám však nič nepovie,“ hovorí odhodlaná na všetko. „Keby sa to všetko dalo vrátiť a mohla som mu povedať, nechoď tam.“

Nemohlo to byť inak?

Riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Čadci MUDr. Jozef Valko si nemyslí, že išlo o úmysel. Ak človek pracuje v takej náročnej oblasti medicíny, akou je anesteziológia a resuscitácia, nedajú sa takéto chyby vylúčiť. Sťažnosť pani Látalovej zhodnotili ako opodstatnenú a prípad postúpili Ministerstvu zdravotníctva SR. K celému prípadu by sa mal vyjadriť aj hlavný odborník rezortu. „Je nám nesmierne ľúto, že sa takáto vec stala. Opatrenia, ktoré som vyvodil, boli tvrdé. Zdravotnícky personál mi dokonca aj zazlieva, že som sa skôr priklonil na stranu pacienta a nezastal som sa personálu. O manžela pani Látalovej sa staráme svedomito. Žije a je určitá nádej, že by sa jeho stav mohol zlepšiť. Je síce malá, ale predsa je,“ hovorí MUDr. J. Valko.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho názoru sa Oľga Látalová právom sťažuje na komunikáciu s lekármi, pretože o tom, čo sa stalo, mala byť pravdivo informovaná hneď od začiatku. Sám ako riaditeľ sa o prípade dozvedel až po mesiaci a osobne rýchlo zasiahol. Dôsledkom opatrení boli personálne zmeny. Nič však nie je uzatvorené, pretože v blízkej budúcnosti sa prípadom bude pravdepodobne zaoberať súd. Pani Oľga Látalová podala trestné oznámenie na lekárov čadčianskej nemocnice za ublíženie na zdraví.

IVETA FROLKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 261
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 807
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 679
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 164
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 705
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 833
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 640
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 398
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu