Po druhom góle futbalistov Interu Bratislava v sieti MŠK SCP Ružomberok vedľa mňa sediaci Calum Macrury zo Škótska zaveštil: „Len aby rýchle vedenie nemalo zlý vplyv na výkon interistov. Zvyčajne sa to stáva.“ Mal pravdu. Inter upadol do starých chýb v rozohrávke, s malým dôrazom a nedoťahovaním akcií a viac gólov nedal.
Calum Macrury (38 rokov) bol po prvý raz na Slovensku na futbale, ale ukázal neuveriteľné znalosti. „Ten blondín na lavičke bude asi Petráš, nie?“ - obrátil sa na mňa po príchode trénerov Interu. Vo vitríne v tlačovom stredisku poznal na dobových fotografiách terajšieho generálneho manažéra Jozefa Barmoša. „To je ten, čo si dal vlastný gól na majstrovstvách sveta 1982 v Španielsku,“ vytiahol historický záznam. A keď zbadal Jurkemika, dodal, že na jeho skvostnú bombu na ME 1980 do siete Taliana Dina Zoffa sa nedá zabudnúť. Ako však vedel o Petrášovi a jeho góle, keď v čase „Bačovej“ akcie v Mexiku mal sedem rokov? „Nedávno som si kúpil videokazetu o brazílskom futbale a na nej sú najkrajšie góly kanárikov, ale aj tie, ktoré dostali. Petrášov tam bol tiež. Viem, že v Mexiku mu za tú akciu dokonca postavili na znak uznania sochu,“ doplnil.
Na futbal ho pritiahol jeden z usporiadateľov na Pasienkoch Jozef Bakaj zo súkromnej bezpečnostnej služby, ktorá pôsobí v jazykovej škole Caledonia na Obchodnej ulici v Bratislave. Tam zase funguje Calum ako šéf lektorov angličtiny.
Slovensko je jeho tretia zastávka na lektorskej ceste po Európe. Po tri roky bol v Poľsku aj Českej republike, dva vo Fínsku, u nás je necelý mesiac. Futbal nevynechá. Angličtinu učia biznismenov zo Slovenska, ale aj športovcov, ak je záujem. Dočasný domov má v podnájme v Karlovej Vsi.
A aký bol futbal? „Inter bol lepší, ale skoro sa uspokojil. Szilárd Németh je veľká osobnosť, asi už nad slovenské pomery.“ Prekvapila ho malá návšteva. Tipovali sme, že bude okolo dvetisíc ľudí, ale cifra 1492 mu vyrazila dych. „Inter je podľa mňa akýmsi slovenským Manchester United, má titul aj pohár. Manchester má titul opäť vo vrecku a stále vypredané. Takú malú návštevu nechápem,“ vravel Škót, ktorý nepozná slovenské futbalové zákulisie.
Calum je z mesta Inverness, ktoré je najsevernejšie v Škótsku, 200 km od Glasgowa, odtiaľ sú jeho rodičia. On sa narodil v Londýne a študoval v Birminghame. „V Londýne sme žili Škóti medzi Angličanmi, bolo to síce v norme, ale stále sme neboli doma,“ vysvetľuje dôvod na presťahovanie sa rodiny do Invernessu, kde tamojší druholigový klub je srdcovým pre Caluma a rodinu. „Z veľkých mám bližšie k Celticu Glasgow, Rangers nemám rád,“ dodal a nechcel vysvetľovať podrobnosti. Spýtal som sa, či mladí nosia na futbal známe sukne - kilt, ale vravel, že je to viac záležitosť starších a len pri historických oslavách.
Zabŕdli sme aj do už staršej kvalifikácie Anglicko - Škótsko o postup na ME. Škóti prehrali doma 0:2, ale vo Wembley vyhrali 1:0. „Ten výsledok sa u nás veľmi cenil. Škóti si vždy budú hovoriť, že pokorili Angličanov v ich svätostánku vo Wembley. Nešlo ani tak o postup, ak by prišiel, nastali by starosti so zabezpečením na ME,“ myslí si Calum.
Hra Angličanov, z ktorých obdivuje a uznáva Manchester United, ho na ME 2000 sklamala. „Ale zase potešilo víťazstvo nad Nemeckom. Každá výhra nad Nemcami sa v Anglicku vysoko cení, má to historické korene,“ dodal.
Za najlepšieho futbalistu škótskej histórie považuje Kennyho Dalglisha z Celticu, ktorý hrával v Liverpoole, potom Strachana z Aberdenu a aj Archieho Gemmela, najmä za skvelý gól proti Holandsku na MS 1978 v Argentíne.
Zo Slovákov v Škótsku lepšie pozná Moravčíka v Celticu Glasgow ako Tomascheka v Hearts. „Moravčík je obľúbencom a osobnosťou v tomto katolíckom klube,“ hovorí škótsky protestant. „Ale aj Tomaschek sa už zopár ráz dostal do zostavy a boli s ním v novinách rozhovory,“ dodal Calum, ktorý sa chystá na ligové zápasy aj mimo Bratislavy a chcel by na Slovensku vidieť aj kvalifikačné duely Adamcovho výberu o postup na MS 2002.
JÁN MIKULA