BRATISLAVA – Žiadosti o milosť určené prezidentovi prichádzajú do kancelárie prezidenta i na ministerstvo spravodlivosti. Závisí len od pisateľa, ako sa rozhodne. Kým sa dostanú k prezidentovi, prejdú minimálne cez osem úrovní posudzovania. Konečné slovo má Rudolf Schuster.
Prezident podľa poradcu Bíleka konzultuje, či milosť udelí, alebo neudelí, so svojimi poradcami. Určite nechýba Bílek, ktorý je právnikom. Na otázku, kto ešte patrí do konečného poradného tímu, Bílek odpovedal: „A čo je vás do našej kuchárky?“
Jasné prípady sa podľa Bíleka osobitne neprechádzajú. „Ak ministerstvo neodporučilo udeliť milosť a kancelária má rovnaký názor, prípadne ak ide o druhú, tretiu žiadosť, čo sa tiež bežne stáva“, vtedy sa už prezident zaobíde bez poradcov.
Odporúčanie, či schváliť, alebo neschváliť milosť, dáva zo zákona ministerstvo spravodlivosti a svoje oddelenie milostí má i kancelária. Odporúčania v prípadoch, keď ešte nebola podaná obžaloba, podávala generálna prokuratúra.
Novela ústavy nepovoľuje prezidentovi udeliť milosť pred tým, ako súd udelil trest. Preto bude podľa vedúceho úradu ministerstva spravodlivosti Daniela Lipšica v budúcnosti dávať odporúčania už len ministerstvo. Zákony umožňujú zastavenie trestného konania, napríklad ak je páchateľ starý a chorý, ale to je mechanizmus, ktorý ide „mimo prezidenta“.
Podľa informácií z ministerstva posledné slovo pri každom odporúčaní má minister. Každú žiadosť spracuje referent, posúdi ju riaditeľka odboru, riaditeľ sekcie a potom sa dostane k ministrovi. Pre prezidenta jeho odporúčanie nie je záväzné. Rudolf Schuster viackrát rozhodol inak, ako mu Ján Čarnogurský poradil, napríklad v Martikánovom prípade.
Každé odporúčanie má asi jeden a pol strany. Spracovanie trvá dosť dlho, lebo referent musí preštudovať trestný spis, zistiť, či žiadateľ už bol trestaný, často zisťuje, ako sa správa v mieste bydliska a podobne. Žiadostí prichádzajú tisíce, spracúvajú sa v balíkoch po 20 – 30.
„Referent to spracuje, riaditeľ oddelenia schváli, potom to schváli sekčný šéf. Až potom sa to dostane prezidentovi do pošty,“ vysvetlil ďalší postup v kancelárii J. Bílek. Prezidentovi teda podklady viacstupňovo spracuje ministerstvo i kancelária. Po záverečnej porade prezident povie, či áno, alebo nie. (fw)
* Nadácia Milana Šimečku vás pozýva do Zichyho paláca na II. sériu seminárov „S Rómami žiť budeme. Ide o to ako…“. Semináre sa budú konať vždy v utorok o 17.00 h. 13. marec 2001: Arne Mann – Tradičné spôsoby obživy Rómov, 20. marec 2001: Eva Krekovičová – Ako sa vidia Rómovia a ako ich vidíme my, 27. marec 2001: Jelena Marušiaková, Veselin Popov – Súčasná mozaika Rómov v strednej a východnej Európe, 3. apríl 2001: Jana Horváthová – Kam smeruje Múzeum rómskej kultúry, 10. apríl 2001: Jana Belišová – Lačhi giľi žužarel o jilo – Dobrá pieseň očistí srdce, 17. apríl 2001: Petra Klvačová – Rómovia medzi Čechmi, Česi medzi Rómami, 24. apríl 2001: Zuzana Kumanová – Grantová podpora projektov v prospech rómskej komunity. Semináre sa uskutočnia s finančnou podporou Nadácie Konráda Adenauera a Nadácie otvorenej spoločnosti. SM4378