BRATISLAVA – Priechodnosť zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy v parlamente nie je istá. Členenie Slovenska SMK dávnejšie označila za takú závažnú otázku, že je preň ochotná uvažovať o odchode z vlády. Bez SMK, ktoré nesúhlasilo s piatkovou dohodou zvyšných koaličných partnerov o územnom členení, má koalícia 75 poslancov, čo pri neprítomnosti Interpolom hľadaného poslanca HZDS Ivana Lexu síce stačí na presadenie zákonov, ale nie na uznášaniaschopnosť pléna.
Ak by sa neprezentoval ani jeden poslanec opozície a SMK, o zákonoch by nebolo možné hlasovať. Situáciu skomplikoval aj poslanec a podpredseda DS Jozef Kužma, ktorému sa navrhnuté členenie Slovenska na dvanásť regiónov nepáči. Povedal, že zaň nebude hlasovať. Podľa predsedu SMK Bélu Bugára sa takých poslancov môže objaviť viac.
Bugár odmietol komentovať, čo SMK urobí, ak vláda schváli základné zákony reformy verejnej správy bez jej súhlasu. Na včerajšom stretnutí sa ho to vraj pýtal aj premiér Mikuláš Dzurinda, ktorého zaujímali aj termíny, kedy budú rokovať orgány SMK. Dozvedel sa len, že je to vnútrostranícka záležitosť. Bugár predpokladá, že nemaďarská časť vládnej koalície teraz zisťuje, či má 75 poslancov: „Pri schvaľovaní reformy v parlamente budú silné lobistické tlaky. Mečiarova vláda to zažila, keď niektorí poslanci nerešpektovali stranícke inštrukcie a prejavili sa ako lokálpatrioti.“ Ak koaličná inventúra parlamentných hlasov dopadne neuspokojivo, podľa Bugára sa o členení Slovenska začne opäť rokovať.
„Stále verím, že budeme rokovať. Nechápem, čo sa stalo medzi stredou a piatkom. V stredu sme konštruktívne rokovali a v piatok nás postavili pred hotovú vec,“ povedal predseda SMK Béla Bugár. Prekvapila ho „neadekvátna reakcia koaličných partnerov, ktorí odmietali čo i len rokovať o návrhoch SMK a nepredložili svoje návrhy“.
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdoš na otázku, či ho v tejto situácii nemrzí, že jeho klub podporil ústavu, povedal: „V žiadnom prípade to neľutujeme. Hlasovali sme za dobrú verziu novely ústavy. Každý náš poslanec vedel, za čo a prečo hlasuje. Novela umožňovala, aby sa mohli zavŕšiť integračné snahy, aby sa reforma verejnej správy neudiala iba formálnym spôsobom. So súčasným problémom to vôbec nesúvisí.“
PETER KUNDER, tasr