
FOTO - REUTERS
Kam po materskej dovolenke
Firmy odmietajú aj mnohé maturantky, pretože zase nemajú prax. Žien, ktoré nastúpia do práce po skončení materskej dovolenky, sa zamestnávatelia často pokúšajú elegantne zbaviť – považujú ich totiž za príťaž a predpokladajú, že budú často doma s chorými deťmi. Väčšina slovenských rodín sa však bez zarábajúcej matky nezaobíde. Ak navyše vypadne z práce na viac rokov, pravdepodobnosť, že sa po návrate zamestná, sa prudko znižuje.
„Nechceme vyzerať ako feministky, ale práve ženy prídu prvé o miesto, keď má firma problémy,“ vysvetľuje Anna Špačeková z nadácie Integra. „Štatistiky hovoria, že aj zamestnané ženy majú v porovnaní s mužmi v rovnakom pracovnom zaradení nižší plat.“
Ženy pracujú najviac práve v odvetviach, kde sú notoricky nízke platy (učiteľky a zdravotné sestry), a zvyšuje sa počet žien, ktoré samy živia rodinu. Zvláštnu skupinu tvoria týrané ženy, ktoré zotrvávajú s partnerom aj preto, že sú na ňom ekonomicky závislé.
Ženy sú pri splácaní pôžičiek zodpovednejšie
Pretože sa nadácia Integra zaoberá poradenstvom v oblasti rozvoja malých a stredných podnikov, prichádzajú jej pracovníci do kontaktu so ženami, ktoré chcú podnikať, ale systém malých a stredných podnikov im nevyhovuje. „Rozhodli sme sa, že tieto ženy si zaslúžia šancu,“ hovorí Špačeková. „Povzbudil nás aj fakt, že podľa prieskumov sú ženy pri splácaní pôžičiek zodpovednejšie ako muži a zárobok zväčša investujú do vzdelania detí.“
Výsledkom bol sociálno-ekonomický program Mikro-Fond zameraný na ženy, ktorý rozbehli v júli 1999 za finančnej podpory Kanadskej agentúry pre medzinárodný rozvoj a v spolupráci s univerzitou v Halifaxe. Slovenská republika venovala projektu zatiaľ iba morálnu podporu.
Program sa začína trojtýždňovým školením, kde ženy môžu zistiť, čo všetko podnikanie znamená. Po jeho absolvovaní môžu predložiť svoj podnikateľský zámer a uchádzať sa o pôžičku do výšky stotisíc korún. Ženy, ktoré pôžičku dostanú, vytvoria skupinky, v ktorých si navzájom ručia. Tieto skupinky fungujú aj ako poradenské a podporné centrá. „Nie všetky ženy, ktoré školenie absolvujú, začnú podnikať,“ usmieva sa Anna Špačeková. „Niektoré sú rady, že sme ich vyliečili z romantických predstáv – počas školenia si totiž uvedomili, že by to nedokázali.“
Život prináša mnoho prekvapení
„Semináre sme zatiaľ usporiadali v spolupráci s úradmi práce v Bratislave-Petržalke, Komárne, Leviciach a teraz pripravujeme seminár v Lučenci a Nitre,“ hovorí pani Špačeková. „So svojimi klientkami sme v stálom kontakte: pomáhame im riešiť krízy, informujeme ich o legislatívnych zmenách a zaujímavých novinkách. Hoci cez schvaľovací proces prejdú len tie podnikateľské zámery, ktoré sú skutočne kvalitné, život prináša mnoho prekvapení. Bola by škoda, keby toľko práce a odhodlania vyšlo navnivoč.“
Nadácia Integra tel.: 07 5441 8829
MONIKA GÁLIKOVÁ