BRATISLAVA - Bytovej výstavbe pomôže pripravovaná novela zákona o bankách, v ktorej by sa hranica ručenia nehnuteľnosťou v prípade hypotekárnych úverov mala posunúť na 70 percent. „Ručiť bude možné aj rozostavanou stavbou. Čiže postupne, ako sa bude byt alebo dom stavať, bude sa čerpať úver a súčasne bude banka akceptovať rastúcu hodnotu, ktorá sa bude premietať do zábezpeky,“ doplnila ministerka financií Brigita Schmögnerová.
Dnes nie je problém uchádzať sa o výhodný úver, ale bezproblémovo ho splatiť a v prípade kúpy starších nehnuteľností zaň ručiť. „Banky pri oceňovaní starších nehnuteľností vychádzajú z vyhlášky o oceňovaní stavieb platnej z roku 1991. Znalecké posudky vypracúvajú presne určení a vyškolení súdni znalci banky, ktorí hodnotu z posudku ešte násobia koeficientom predajnosti špecifickým pre danú lokalitu,“ povedal riaditeľ odboru dozoru nad špeciálnymi bankovými inštitúciami ministerstva financií Peter Tulinič.
Výsledkom je reálna hodnota, ktorá sa často výrazne líši od trhovej ceny. Kupec nehnuteľnosti neraz zistí, že na kúpu staršieho bytu alebo domu potrebuje podstatne viac vlastných peňazí ako požadovaných 40 percent.
Pri rozhodovaní sa o spôsobe financovania bývania treba mať na zreteli včasné budovanie vlastného kapitálu. Tomu, kto sa naučí zodpovedne a disciplinovane sporiť, nebude v budúcnosti robiť problémy aj disciplinované splácanie úveru. Vyhrávajú tí, ktorí si včas založili stavebné sporenie. Kombináciou stavebného sporenia a hypotekárneho úveru dospeje občan k optimálnemu financovaniu bývania.
Aj prieskum verejnej mienky v Rakúsku, ktorý robila agentúra Fessel GFK, dokazuje, že najobľúbenejším spôsobom ukladania peňazí u našich susedov (35 % opýtaných respondentov) je práve stavebné sporenie. Až 80 % rakúskych stavebných sporiteľov investuje nasporené finančné prostriedky do bývania. Stavebné sporenie sa tam stalo súčasťou životného štýlu.
„Stavebné sporenie nepochybne zohralo v systéme financovania bytovej výstavby v predchádzajúcom období pozitívnu úlohu, ale v budúcnosti bude predstavovať len doplnkovú formu rozvoja bývania,“ zhodnotila význam stavebného sporenia v SR ministerka Schmögnerová. „Práve teraz nastal čas na štruktúrne zmeny, keď sa nám podarilo tak výrazne zmeniť úrokové sadzby,“ doplnila.
Najväčšiu bariéru fungovania hypotekárneho bankovníctva však predstavuje nízke percento stredných až vyšších príjmových kategórií obyvateľstva, ktoré budú schopné znášať vysoké úverové zaťaženie. Nezanedbateľnou položkou bývajú aj poplatky za spísanie notárskej zápisnice, za súdnoznalecký posudok a poplatok za vybavenie hypotekárneho úveru, ktorý v niektorých bankách predstavuje až 1 percento z hodnoty úveru.
SIDÓNIA KARLÍKOVÁ