BRATISLAVA – Štátni a súkromní akcionári Poštovej banky sa dohodli v otázke riadenia banky. Ako včera informoval štátny tajomník ministerstva financií Viliam Vaškovič, štátne firmy - Slovenská konsolidačná a Slovenská pošta - podpísali s Istrokapitálom minulý piatok memorandum o porozumení akcionárov Poštovej banky.
Toto memorandum v prvom rade upravuje zásady pri koordinácii výkonu akcionárskych práv a podieľaní sa na riadení banky až do predaja. To v podstate znamená, že súčasní akcionári budú viesť banku tak, aby mohla normálne fungovať, pričom by zodpovedala všetkým vyžadovaným parametrom, povedal člen Dozornej rady PB Miroslav Remeta.
Okrem toho sa akcionári dohodli aj na koordinácii postupu predaja ich majetkových podielov a zaviazali sa, že vytvoria všetkým záujemcom rovnaké podmienky pre účasť na predaji. Ten by sa mal uskutočniť na princípe medzinárodného tendra, keď akcionári sa do konca júna dohodnú na predajnej stratégii z hľadiska rozsahu, času a spôsobu.
„Budeme predávať toľko percent, aby sme získali čo najlepšiu cenu,“ povedal Remeta. Záujem predať svoj podiel zatiaľ avizovala Slovenská konsolidačná a súkromní akcionári vlastniaci niečo cez 30 percent akcií. Predaju akcií však budú najprv predchádzať zmeny v orgánoch banky a úprava stanov.
„Dohodli sme sa na kľúči, podľa ktorého bude vytvorené nové predstavenstvo a dozorná rada,“ povedal Remeta. Akcionári sa zároveň zaviazali, že navzájom podporia kandidátov, ktorých budú vlastníci banky menovať do orgánov. „Valné zhromaždenie by sa malo konať najneskôr do 15. apríla,“ povedal Remeta, ktorý zároveň odmietol tvrdenia, že štát v súčasnosti nemá v banke zastúpenie.
Pripustil však, že Slovenská konsolidačná ktorá minulý rok získala asi 47 percent akcií a stala sa tak najväčším akcionárom banky, nemá zastúpenie vo vedení. Táto skutočnosť sa pripisuje tomu, že na zmenu v orgánoch je treba 67 percent hlasov a štát ovláda len 60 percent. Zmena stanov, na ktorej sa akcionári dohodli, sa však nebude týkať úpravy hlasovacích pomerov, ale len rozšírenia kompetencií dozornej rady z hľadiska posilnenia jej kontrolnej funkcie.
GABRIEL KÁDASI