Brusel 6. novembra (TASR) - Ministri financií Európskej únie (EÚ) sa dnes dohodli na analýze rozpočtových pozícií, keď budú hodnotiť dodržiavanie dohody o stabilite v roku 2003. "Nie je to otázka zmeny štruktúry Dohody o stabilite a raste. Ide o otázku doladenia definície štrukturálnych deficitov," cituje agentúra Reuters belgického minitra financií Didiera Reyndersa, ktorý viedol dnešné pravidelné mesačné stretnutie.
Odsúhlasením metódy merania optimálnej miery bezinflačného hospodárskeho rastu pre každú krajinu ministri dúfajú, že odbúrajú rozpory ohľadne toho, či členské štáty nesplnili rozpočtové ciele kvôli nedostatočnej vládnej politike alebo zmeneným makroekonomickým podmienkam.
Dohoda o stabilite totiž členské štáty zaväzuje k udržiavaniu deficitu štátneho rozpočtu do troch percent hrubého domáceho produktu a jej úlohou je v priebehu bližšie neurčeného strednodobého horizontu dosiahnuť vyrovnané rozpočty alebo prebytky. Vlády musia presentovať ročnú aktualizáciu ich výsledkov z hľadiska dohody.
Súčasná zmena nastáva kvôli tomu, že mnohé krajiny zrejme nesplnia cieľ nominulneho deficitu rozpočtu na tento a budúci rok a ministri financií preto chcú zabrániť prikrášľovaniu údajov. Zmena bude mať veľký dosah na predpokladané rozpočtové výhľady eurozóny. Napríklad, nemecký minister financií Hans Eichel uviedol, že Európska komisia (EK) teraz predpovedá tohtoročný nemecký deficit rozpočtu na úrovni 2,5% HDP a v roku 2002 na 2,6% v porovnaní s oficiálnymi cieľmi vlády - 1,5% a 1,0%.
Komisár EÚ pre ekonomické a menové záležitosti Pedro Solbes dnes uviedol, že rozpočtové ciele, ktoré si vlani stanovili, splní alebo prekoná len päť krajín eurozóny - Španielsko, Belgicko, Luxembursko, Fínsko a Rakúsko. Podľa jeho slov podľa novej metódy by sa "cyklicky upravený" deficit Nemecka mohol na budúci rok mierne zlepšiť.
* 1 sov