Od pondelka až do 21. decembra sporiteľňa vypláca klientom skrachovanej Devín banky náhrady za nedostupné vklady. U fyzických osôb, ktoré mali v banke neanonymný vklad, sa bude výška náhrady určovať na základe vkladu a úrokov k 21. septembru 2001. Jeden vkladateľ pritom môže dostať najviac 355-tisíc korún.
Cena za úrok
Aj napriek tomu, že väčšina ľudí dostane všetky svoje peniaze späť aj s úrokmi, mnohí sú nespokojní.“ S cudzími peniazmi sa najlepšie šafári. To predsa nebolí!“ zavzdychá starší pán, ktorý už päť hodín čaká v bratislavskej filiálke Slovenskej sporiteľne na Krížnej ulici, kým zavolajú jeho poradové číslo.
Aj on dôveroval a našetrené peniaze vložil do Devín banky. „Je hrozné, že vláda a bankový dozor dopustili, aby sa banky dostali do konkurzu. Koľkí ľudia takto prídu o svoje ťažko zarobené úspory! A tí, ktorí banku priviedli do krachu, sú anjeli a nič sa im nestane.“
Výhoda vloženia peňazí do Devín banky bola podľa neho zjavná: „Vláda sa o nej vyjadrovala ako o schopnej finančnej inštitúcii. Navyše, banka ponúkala vyššie úroky ako ostatné.“
Podobne dopadla aj 60-ročná Bratislavčanka Mária: ,,Vložila som tam peniaze, lebo mali dobré úroky. Dala som sa zlákať ich reklamou v novinách ešte pred štyrmi rokmi.“ Pani Márii údajne ani vo sne nenapadlo, že by mohla tak skončiť: ,,Dnes je to strašné. Každú chvíľu skrachuje nejaká banka. Kde máme potom držať svoje úspory? V pančuche?“ Po štyroch hodinách čakania má Mária opäť dušu na mieste. Keďže do Devín banky vložila len stotisíc, vyplatili jej všetky peniaze. ,,Budem sa snažiť investovať ich rozumnejšie.“
Z preplnených pobočiek Slovenskej sporiteľne boli zvlášť nešťastní jej bežní klienti. Hoci niektoré filiálky ich vybavovali oddelene, vo väčšine z nich museli čakať dlhé hodiny spolu s „devínbankármi“. Mnohí to preto vzdali a namosúrene odchádzali preč.
Investor z Košíc
Pred hlavnou pobočkou Slovenskej sporiteľne v Košiciach postávalo už v pondelok asi 50 ľudí. Medzi nimi aj známa tvár – Ladislav M., ktorý má už s vystávaním v davoch ľudí obávajúcich sa o svoje peniaze bohaté skúsenosti. Inštitúcie, do ktorých investuje svoje peniaze, si vyberá neomylne – podľa ponúkaných úrokov, bez ohľadu na riziká. Dal ich už do Módy – Raj, VD – Compu a Nick finance. Všetky tieto nebankové inštitúcie skrachovali. Teraz sa mu peniaze aj s úrokmi vrátia prvý raz. Kam ich uloží? „O tom musím ešte pouvažovať. Po mojich skúsenostiach neviem pochopiť, prečo môžu fungovať nebankové inštitúcie, kde nie sú chránené vklady, ktoré nie sú kontrolované štátom.“
Pán Ondrej, ktorý takisto trávil ráno pred sporiteľňou, si len povzdychol: „Sporiteľňa má nízke úroky, rovnako tak aj iné banky. Niet kam dať peniaze. Štát má len zisky a my obyčajní ľudia nič.“
Pani Gabika nemala v Devín banke veľkú sumu. „Aj tak by som nerada o svoje peniaze prišla. Ešte uvidím, ale asi ich nechám tu v sporiteľni alebo ich dám do niektorej inej banky.“
Staršia pani s rozhorčením poznamenala, že je to strašné, keď človek už nevie, kam dať peniaze usporené na pohreb. Známy košický cestovateľ, ktorý sa čoskoro chystá do Vietnamu a Thajska hovorí: „To bol rozum dať to do Devín banky, čo? Teraz mi horí letenka…“
Pracovníci sporiteľne rozdávali klientom časenky, pretože bol nával.
Sem s peniazmi!
Ľudia čakajúci pred pobočkami Slovenskej sporiteľne v Prešove si mohli krátiť čas čítaním výhodných ponúk iných bánk. Mladík každému z nich podal farebný leták istej banky ponúkajúcej 25-percentnú štátnu prémiu a 25-percentnú bankovú prémiu pri stavebnom sporení. Podmienkou je len otvoriť si účet v čase od 5. novembra do 31. decembra 2001, teda v takmer totožnom čase, ako sa vydávajú vklady exklientom Devín banky. Samozrejme, že noví klienti budú zaradené do žrebovania o 200 výhier. (gr, kla, frm)