
Z Martinský holí sa podľa projektov malo stať jedno z najmodernejších lyžiarskych stredísk na Slovensku. Projekt zatiaľ brzdí neukončený súdny spor. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
MARTIN – Konflikty v občianskom združení Lyžiarsky klub a tri roky trvajúci súdny spor brzdia rozvoj jedného z najmodernejších lyžiarskych stredísk na Martinských holiach. Keby sa projekt realizoval, o niekoľko rokov by na holiach vzniklo centrum, ktoré by podľa projektov zodpovedalo aj požiadavkám na svetové a európske lyžiarske súťaže.
Na atraktívnych svahoch sa počítalo s vybudovaním 3,2 kilometra dlhej lanovky a viac ako štvorkilometrovej zjazdovky s modernými parametrami. V stredisku sa počítalo s vybudovaním dvoch akumulačných nádrží na umelé zasnežovanie. V spodnej časti malo stáť desať penziónov a hotelov.
Celý projekt však stagnuje, čo označuje primátor Martina Stanislav Bernát za alarmujúce. Aj preto sa rozhodol ako člen Lyžiarskeho klubu podať žalobu o neplatnosť kúpnej a záložnej zmluvy, ktorú považuje za falzifikát.
S priebehom súdneho sporu o majetok Lyžiarskeho klubu je nespokojný. „Prvý súdny spor, ktorý bol rozhodnutý na Okresnom súde v Martine ako predbežné opatrenie na majetok, krajský súd zrušil. Žalobu o neplatnosť kúpnej a záložnej zmluvy som podal preto, že bola evidentne sfalšovaná. Táto zmluva bola doslova odkopírovaná od zmluvy s Poštovou bankou, ktorá poskytovala Lyžiarskemu klubu úver na zakúpenie turniketov,“ konštatuje S. Bernát. Primátor by chcel dosiahnuť, aby do súdneho procesu vstúpila aj prokuratúra ako dozorujúci orgán. Súdne konanie bolo odročené na 19. novembra, a hoci primátor namietal voči samosudkyni pre zaujatosť, prípad bude opäť súdiť tá istá osoba. Majetok Lyžiarskeho klubu trikrát zmenil majiteľa, momentálne je ním spoločnosť Martinské hole, s. r. o.
„Aby sa mesto mohlo pustiť do realizácie dlho odkladaného projektu, muselo by ho najprv odkúpiť. Samotný projekt nie je zlý, hoci bol nadhodnotený. Plánovalo sa naň až 440 miliónov korún. Ak by sa nám to podarilo, treba pokračovať v zmysle zákona vypísaním tendra,“ konštatuje Bernát. Primátor dal vedeniu mesta úlohu, aby vypracovalo právny postup k deľbe majetku, ktorý pôvodne vlastnila telovýchovná jednota. Podľa zákona 278 o majetku štátu mal byť bezodplatne prevedený na mesto. Nestalo sa tak, lebo delimitačným protokolom sa majetok rozdelil medzi jednotlivé oddiely. Stalo sa to však v čase moratória, takže mesto je presvedčené, že tieto úkony boli neplatné. Veľkorysý projekt Martinských holí je teda iba na papieri a až ukončený súdny spor a ozdravenie vzťahov v Lyžiarskom klube ho môžu odštartovať nanovo.
KVETA FAJČÍKOVÁ