
Odporcovia globalizmu a ochrancovia životného prostredia protestovali v Terste proti ekologickej politike najbohatších krajín sveta. FOTO - REUTERS
Ľudia by mohli zvíťaziť nad globálnym otepľovaním, ktorého sú sami pôvodcami. Podľa správy Organizácie Spojených národov (OSN) o klimatických zmenách máme dnes k dispozícii také vymoženosti a za takú nízku cenu, že by hrozbu výrazného oteplenia mohli odvrátiť. Chýba vraj len jediná vec: politická vôľa.
Včera zverejnil Medzinárodný panel OSN o klimatických zmenách (IPCC) už tretiu správu v poradí. Jej text odsúhlasili na konferencii v hlavnom meste Ghany Accre. Prvá správa začiatkom roka pripísala vinu za otepľovanie človeku a druhá naznačila možný vplyv klimatických zmien na jednotlivé kontinenty. Predpovedala zaplavenie niektorých území, napríklad aj Maďarska či južného Slovenska, a rozšírenie chorôb a sociálny chaos.
Záchrana by nebola drahá
Pod hlavičkou IPCC sa prvý raz spojili najvýznamnejší svetoví experti na klimatické zmeny. Zhodli sa, že svet má v rukách technológie, ktoré by mohli zabrzdiť tvorbu plynov. Tie vytvárajú okolo Zeme nepriedušný plášť a pod ním stúpa teplota atmosféry.
Prvým krokom by podľa expertov mal byť prechod na slnečnú a veternú energiu. Nevyhnutnosťou bude aj prechod na čistejšie palivá. V najbližších dvadsiatich rokoch sa budú naďalej využívať najmä fosílne palivá. Sú relatívne lacné a je ich stále dostatok. Budúcnosť však vraj hovorí v prospech zemného plynu, najmä v záujme zníženia emisií.
Hoci ide o zásadné zmeny, podľa vedcov by spoločnosť vyšli lacno a vyhrať boj s ekologickou katastrofou by sme mohli pomerne rýchlo. „Stlačiť počet emisií na polovicu by sa dalo už v roku 2020, a to s priamymi ziskami (ušetrená energia, zlepšené zdravie, čistejšie životné prostredie…), ktoré by prevýšili priame náklady,“ píše sa v správe.
Horšie pre ropný priemysel
Výrazné zníženie oxidu uhličitého v atmosfére je otázkou tohto storočia a možno aj dlhšieho obdobia, podľa IPCC však všetko závisí od „socio-ekonomických a inštitucionálnych zmien“. Jedine politická vôľa zmeniť fungovanie niektorých základných hospodárskych reťazcov umožní naštartovať zmeny, ktoré by mali viesť k ochladeniu planéty.
„Pre mňa je posolstvom to, že máme k dispozícii množstvo technológií, mnoho spôsobov, ako by vlády mohli zmeniť svoju politiku, aby to fungovalo lepšie,“ povedal agentúre Reuters nemenovaný zástupca OSN v Accre. „Je to len otázkou toho, aby sa tie technológie uvoľnili. Aby sa povzbudili spoločnosti a odstránili bariéry a mohli tak nastúpiť nové technológie a zmeny v systéme.“
Podľa správy by sa potom dostali do horšej pozície napríklad predstavitelia ropného priemyslu, ale aj odvetví, kde je vysoká spotreba energie, napríklad železiarstvo.
Správny čas ešte neprišiel?
Tretiu správu panelu OSN zverejnili len deň po schôdzke ministrov životného prostredia najbohatších krajín sveta G 8 v talianskom Terste. Ministri, ktorí majú momentálne v rukách budúcnosť globálneho otepľovania, sa však dokázali zhodnúť len na veľmi širokých frázach. Dohodli sa v podstate len na tom, že sa dohodnú. USA, ktoré sú najväčším znečisťovateľom, stále nezaujali k zníženiu emisií jasné stanovisko.
Nástup nových technológií a systémov, ktoré by mohli ochrániť Zem pred horúčkou, ktorú jej spôsobili ľudia, sa tak odkladá.
MATÚŠ KOSTOLNÝ