
V pozadí zľava Janel Maloneyová, Thomas Schlamme, Aaron Sorkin, Kristin Harmsová, Kevin Falls a Llewellyn Wells, dole zľava Mike Hissrich, John Wells, Allison Janneyová a Bradley Whitford získali pozlátenú sošku za výkon v politickej dráme Západné krídlo na 53. ročníku udeľovania prestížnych amerických televíznych cien Emmy v Los Angeles 4. novembra 2001. Mimoriadny diel Západného krídla, ktorý bezprostredne reagoval na teroristické útoky, začiatkom decembra samostatne uvedie televízia Markíza. FOTO - TASR / AP
Päťdesiate tretie udeľovanie cien Emmy, ktoré zvyčajne sledujú v televíznom prenose milióny divákov ako atraktívnu žiarivú šou, sa nakoniec po dvoch odkladoch spôsobených teroristickými útokmi v New Yorku a začiatkom bombardovania Afganistanu konalo v noci navčera. Nieslo sa vo vlasteneckom duchu.
Víťazstvo West Wingu
Jedným z programov s najväčším počtom nominácií (spolu 18) bol seriál z prostredia Bieleho domu The West Wing (Západné krídlo), ktorý tiež získal najviac ocenení. Štyri Emmy dostal za najlepšiu vedľajšiu mužskú aj ženskú úlohu, za najlepšiu réžiu a ako najlepší seriál roka, ktorým sa stal už druhýkrát za sebou. Za účinkovanie v The West Wingu získala predstaviteľka tlačovej tajomníčky Allison Janneyová ocenenie za vedľajšiu ženskú rolu, za najlepšieho herca vo vedľajšej mužskej úlohe uznali Bradleyho Whitforda, Thomas Schlamme prevzal cenu pre najlepšieho režiséra.
V kategórii krátkych seriálov dostal Emmy dvojdielny televízny film Anne Frank: The Whole Story rakúskeho režiséra Roberta Dornhelma. Seriál sa nakrúcal v Prahe.
Favorizovaní Sopranovci s 22 nomináciami ani tento rok nezískali toľko, ako sa čakalo. Paródia na mafiánov si odniesla tri pozlátené sošky v kategóriách najlepší herec (James Gandolfini za stvárnenie mafiánskeho bossa Tonyho Soprana), najlepšia herečka (Edie Falcová za rolu Tonyho manželky) a najlepší scenár dramatického seriálu (Robin Green, Mitchell Burgess).
Za najlepší komediálny seriál vyhlásili Sex v meste, ktorý mapuje ľúbostný život štyroch žien v New Yorku. Česť obľúbenej Ally McBealovej zachraňoval Peter MacNicol, ktorý sa stal najlepším hercom vo vedľajšej úlohe komediálneho seriálu.
Predstaviteľka Ally McBealovej Calista Flockhartová prehrala boj v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe komediálneho seriálu s Patriciou Heatonovou, ktorá si odniesla Emmy za stvárnenie ženy s troma deťmi v seriáli televízie Všetci milujú Raymonda.
Dodržaný sľub
Organizátori sa snažili zladiť slávnostnú šou s rešpektom k vypätiu, v ktorom Američania teraz žijú. Všetci vystupujúci sa tiež nejakým spôsobom dotkli príčiny dvojakého odkladu udeľovania - cien. Emmy začali dramatickou úpravou piesne America the Beautiful a skončili Barbrou Streisandovou, ktorá zaspievala You‘ll Never Walk Alone. Za chrbtom mala stenu, na ktorej boli napísané mená obetí útoku. V zákulisí neskôr povedala, že si pieseň vybrala, aby vyjadrila, že „musíme ísť ďalej aj napriek strachu.“
Jedným z najveľkolepejších momentov bola projekcia fotografie dievčatka s rukami zopätými v modlitbe s americkou vlajkou v pozadí s nápisom Boh žehnaj Amerike. Organizátori tak dodržali sľub: ukázali, ako televízia môže previesť ľudí zábavou a nádejou cez ťažké časy. Ako poznamenal veterán televíznych správ Walter Cronkite: „Televízia môže byť aj viac ako len svetlá a drôty v škatuľke.“
Moderátorka večera, komička Ellen DeGeneresová, oblečená v čiernom nohavicovom kostýme, zožala standing ovations: „Je dôležité byť tu, lebo nik nám nevezme kreativitu ani úsilie byť výbornými a už vôbec nie našu radosť.“ DeGeneresová sa snažila vážnu atmosféru chvíľami odľahčiť: „To sa môže podariť jedine exekutíve televíznych sietí.“ Počas večera zhodila čierny kostým a vyšla v bielych našuchorených šatách, narážajúc na islandskú speváčku Björk, ktorá si v labutej róbe prišla pred rokom pre Oscara.
„To je podnikateľský odev,“ povedala publiku, ktoré muselo smokingy a róby nechať doma. „Ťažko by niečo Taliban naštvalo viac než pohľad na lesbičku v obleku, ako sype narážky na svoju sexuálnu orientáciu a židovský pôvod mnohých televíznych producentov a manažmentu.“
Menej kamier
Allison Janneyová, ktorá hrá vo West Wingu tlačovú tajomníčku, si pochvaľovala podtón slávnostného večera, na ktorom cvakalo menej fotoaparátov, vrčalo menej kamier a všetka pozornosť sa nesústreďovala len na samotnú súťaž. „Bolo to akési civilizovanejšie, lepšie,“ dodala.
Čerstvým správam o nových možných útokoch čelili organizátori najmasívnejšími bezpečnostnými opatreniami, aké kedy boli na takýchto galavečeroch vrátane bezletovej zóny nad divadlom.
Autor: BOB TOURTELLOTEReuters