
Ku korytnačkám, ktoré slovenskí colníci našli v batožinovom priestore zájazdového autobusu, sa nik z cestujúcich neprihlásil. FOTO – ARCHÍV
Nelegálny obchod so zvieratami je veľmi výnosný – radí sa hneď za obchody s drogami a so zbraňami. Koľko sa v ňom točí peňazí?
„Ročný obrat z obchodu s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín sa odhaduje na vyše šesť miliárd dolárov. To je údaj ešte z roku 1996.“
Týka sa nelegálne obchodovanie aj Slovenska?
„Áno, sme exportnou a tranzitnou krajinou. Ale ohrozené druhy sa k nám už aj dovážajú – niektorí solventní Slováci majú o takéto zvieratá záujem. Nelegálne sa u nás obchoduje najmä s papagájmi, dravcami a plazmi.“
Zadržali u nás niekoho, kto vo veľkom pašoval zvieratá?
„Colníci v Kútoch objavili v batožinovom priestore autobusu 473 korytnačiek pašovaných z Grécka. Vinníka nenašli. Korytnačky zhabali a vrátili do Grécka.“
Týka sa pašovanie aj ohrozených druhov rastlín, alebo sa obchoduje viac so zvieratami?
„Obchoduje sa aj s rastlinami, ale odhaľovanie je oveľa ťažšie. Rastliny sa pašujú väčšinou vo forme semienok, hľúz. Stačí, ak si pašerák dá pár semienok do vrecka. Kto mu to nájde? Nemci odhalili pred niekoľkými rokmi nelegálny obchod s kaktusmi. Podozrivý bol občan Slovenska. Jeho účasť na pašovaní sa však nepodarilo dokázať. V Mexiku sa stále objavujú nové druhy rastlín, ktoré neboli popísané. Zberatelia ich dokážu do roka zlikvidovať.“
V ktorých štátoch je centrum nelegálneho obchodu so zvieratami?
„Krajiny sa rozdeľujú na dve skupiny – tie, z ktorých sa vyvážajú a tie kam sa dovážajú. Vyvážajú sa najmä z Afriky, Austrálie, Južnej Ameriky, východnej Európy. Dovážajú sa do severnej Ameriky, západnej Európy a tiež do Austrálie. Ide o štáty, v ktorých je vysoká životná úroveň.“
Aké sú postihy pašerákov zvierat?
„Príchodu do cieľovej krajiny sa dožije malé percento živočíchov, ale ceny sú také vysoké, že sa to dovozcom oplatí. Postihy pri odhalení sú naopak pomerne malé. U nás môže právnická osoba, alebo živnostník dostať pokutu do stotisíc korún za menšie priestupky a do päťstotisíc za väčšie. Fyzické osoby zaplatia do päťtisíc a maximálna sankciaje dvadsaťtisíc korún. Je to smiešna suma, keď napríklad jeden papagáj môže stáť pol milióna aj viac.“
Je vo svete záujem aj o naše živočíchy a rastliny?
„Záujem je hlavne o sokola rároha, sokola sťahovavého a orla skalného. Známy je prípad ako niekoľkí členovia českého klubu sokoliarov u nás vykrádali hniezda. Z rastlín je chránená napríklad snežienka – tú chodia naši občania nelegálne predávať na Moravu a do Čiech.“
Potrestali už u nás niekoho za nelegálny obchod?
„Jeden dovozca korytnačiek dostal podmienečný trest a jeden vykrádač hniezd bol odsúdený nepodmienečne. Vo Francúzsku teraz prepustili Slováka, ktorý bol uväznený za pašovanie plazov. Ďalšiu informáciu máme z výkonného orgánu CITES v Nemecku o odsúdení občana Slovenska za pašovanie papagájov.“
Vedia vôbec naši policajti a colníci, čo majú pri chytení pašeráka robiť? Ako zistia, čo je to za zviera, alebo rastlinu a či vôbec ide o pašeráka? Sú pripravení na zachytávanie takýchto obchodov?
„Bratislavskí colníci sú už veľmi dobrí. Skoro všetko, čo colníci pri dovoze, vývoze, alebo transporte zachytili, bolo na colných priechodoch patriacich do pôsobnosti Colného úradu Bratislava. Dúfam, že postupne sa zlepšia aj inde. Nedávno mali policajti prvé školenie na takúto tému – pre väčšinu z nich to bola prvá informácia o takomto druhu kriminality u nás.“
RICHARD FILIPKO