Dve tretiny učiteľov priznali, že im žiaci nadávajú

„Skap a zakop sa!“, „Krava sprostá“, „Šibistka jedna“, „Ten debil, zas mi dal guľu!“


ILUSTRAČNÉ FOTO SME – JÁN KROŠLÁK



To je len časť nadávok (slušnejších), ktoré adresujú žiaci základných a stredných škôl svojim učiteľom. Jedni učiteľov prirovnávajú k zvieratám – „somár, vôl, prasa, zmija, hovädo, krava“, iní k ľuďom s nižším IQ – „idiot, kretén, debil“, ďalší používajú najvulgárnejšie výrazy. Slovník, ktorí niektorí žiaci používajú, sa celkom podobá väzenskému výrazivu.

Učiteľ zo Strednej priemyselnej školy odevnej v Kremnici Martin Ondrejka hovorí: „Nepoznám školu, kde by sa nenadávalo na učiteľov. Pokladám to za normálny stav.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

90 percent učiteľov uviedlo, že agresivita vzrastá

Slová „agresivita, neposlušnosť, nedisciplinovanosť“ sa v súvislosti s deťmi skloňujú čoraz častejšie. Agresivitu detí však ťažko odmerať alebo vyčísliť. Na Slovensku neexistuje prieskum, ktorý by ju zmeral. Denník SME sa preto rozhodol osloviť učiteľov zo sto základných a stredných škôl s desiatimi otázkami o agresivite detí.

Takmer deväťdesiat percent učiteľov potvrdilo, že agresivita detí vzrastá a len desať percent je presvedčených o opaku. Asi 30 percent si myslí, že agresivita vzrátla iba trochu a 20 percent, že rapídne. Dve tretiny všetkých učiteľov sa stretlo s nadávkami – častejšie však poza chrbát alebo na adresu kolegu, ako priamo do očí.

Niekedy si žiaci dovolili o trošku viac. Učiteľka zo SOUE Nižná uviedla, že sa jej vyhrážali vypálením domu. Učitelia z iných škôl uviedli, že pri výbuchoch zlosti lietajú po triede pomôcky, stoličky, rozbíjajú sa okná. Asi v piatich percentách si žiaci dovolili viac než slovnú kritiku a zaútočili na učiteľa – stoličkou, úderom, strčením zo schodov.

SkryťVypnúť reklamu

Je to zlé, ale dá sa to zvládnuť

Podľa výsledkov ankety sa násilie prejavuje najmä na stredných odborných učilištiach a na základných školách. Pedagogička zo základnej školy v Banskej Bystrici do ankety dopísala takúto vlastnú skúsenosť: „Učiteľ žijúci na jednom sídlisku s „výkvetom školy“ musí počítať s tým, že ak bude nekompromisný, prísny (ale spravodlivý), ak nechá žiaka nepracujúceho, neovládajúceho ani základ učiva opakovať ročník, môže čakať i útoky na vlastné (malé) deti, hrajúce sa mimo domu.“

Niečo vyše dvadsať percent učiteľov uvažuje o odchode zo školy pre agresívne správanie žiakov, ani jeden učiteľ však nie je skutočne rozhodnutý odísť.

Učitelia sa zhodli na tom, že agresivita detí sa nedá posudzovať podľa veku, násilné a neposlušné bývajú aj deti v prvej triede. Za hlavného vinníka tohto stavu označovali najmä rodičov a televíziu, niektorí celú spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Láskavé správanie vraj nepomôže

I keď podľa výsledkov ankety agresivita detí vzrastá, záverečný ortieľ nie je úplne jednoznačný – niekto totiž považuje za vzrastajúcu agresivitu i slová „si nespravodlivá!“, inému učiteľovi zase neprekážajú ani vulgárne nadávky.

Pre niektorých učiteľov je však hrubé správanie žiakov sklamaním: „Bola som vychovávaná láskou, úsmevom, pohladením, priateľstvom. Milovala som učiteľky, ktoré ku mne takto pristupovali. Chcela som byť taká istá, ale prax mi ukazuje, že takto sa „nechytám“. Agresívne, hrubé a nevychované deti nereagujú na úsmev, pohladenie, pochvalu. Sú zvyknuté na krik, hrubosť, nadávky a možno i fyzické násilie.“

Kto učiteľom poradí?

Hoci učitelia navrhovali riešenia, ako v boji s agresivitou pomôcť, väčšina by bola za to, aby na ich škole bol školský psychológ pripravený v kritickej situácii zareagovať. „Ale musel by to byť skutočný odborník,“ dodáva Ján Janovčík zo ZŠ Spojová v Banskej Bystrici. „A je otázne, či školstvo takého odborníka dokáže zaplatiť.“ Školského psychológa mali iba dve zo škôl, ktoré sa zapojili do ankety. Ostatné len dodávajú – chceli by sme ho.

SkryťVypnúť reklamu

SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 231
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 675
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 587
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 309
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 254
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 882
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 698
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 443
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu