EÚ kritizuje Turecko za vyjadrenia o pripojení severného Cypru
BRUSEL 5. novembra (SITA/Reuters) - Európska komisia kritizovala v pondelok Turecko za vyhlásenie, že by mohlo "anektovať" odtrhnutú turecko-cyperskú časť, ak Cyprus vstúpi do Európskej únie (EÚ) pred dosiahnutím vyrovnania v tejto otázke. Vyjadrenie ture
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ckého premiéra Bülenta Ecevita naznačuje tvrdšiu líniu zo strany Ankary, ktorá v minulosti tvrdila, že ekonomická integrácia so severným Cyprom je výhľadom, nie anektovanie.
"Sme sklamaní pritvrdením tónu o cyperskom probléme. Aj keď sa domnievame, a tvrdo na tom pracujeme, že v tejto otázke bude politická dohoda pred vstupom," uviedol hovorca Európskej komisie Jonathan Faull. Medzinárodne uznaná grécko-cyperská vláda patrí medzi čelné krajiny usilujúce o členstvo v Európskej únii a očakáva sa, že Cyprus rokovania dokončí do konca roku 2002 s výhľadom vstupu v roku 2004.
EÚ silne podporuje úsilie Spojených národov o dosiahnutie sprostredkovania politického urovnania medzi gréckymi a tureckými Cyperčanmi, ale zároveň je pripravená prijať grécku časť ostrova bez akejkoľvek dohody. "Pokračujeme v práci na základe záverov helsinského summitu EÚ, ktorý vyzval na politickú dohodu v otázke Cypru, ale bez toho, že by to bola nevyhnutná podmienka pre členstvo," uviedol ďalej hovorca.
Na helsinskom summite EÚ v roku 1999 európski lídri akceptovali aj Turecko ako oficiálneho kandidáta pre členstvo v bloku. Turecko však doteraz neotvorilo negociácie kvôli pretrvávajúcim obavám v otázke ľudských práv a Cypru. Ecevit ako turecký premiér v roku 1974 nasmeroval turecké jednotky do severného Cypru v reakcii na prevrat, ktorého cieľom bolo zjednotenie ostrova s Gréckom. Ostrov je odvtedy rozdelený a Ankarou vyhlásená Severocyperská turecká republika na severe ostrova nebola medzinárodne uznaná.