SEMINÁR: Nový zákon o VŠ nerieši chybnú štruktúru univerzít
BRATISLAVA 5. novembra (SITA) - Napriek pozitívnym zmenám v hospodárení vysokých škôl (VŠ) nový vysokoškolský zákon nerieši viaceré aktuálne problémy týkajúce sa rozvoja kvality vzdelávania. Ako uviedol člen Akreditačnej komisie (AK) SR Miroslav Urban na
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
dnešnom odbornom seminári v Bratislave na tému Kvalita školstva na Slovensku, nový zákon o VŠ nezmení chybnú štruktúru vysokých škôl, ale naopak, vytvorí priestor pre vznik nových univerzít. Podľa neho to ešte viac vyčerpá naše vedecké kapacity a jej výsledkom bude úpadok rozvoja vedy. Seminár za účasti rektorov, odborníkov z akademickej a vedeckej obce pripravil Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).
Akreditačná komisia v novom zákone o vysokých školách negatívne hodnotí možnosti obsadzovania miest docentov a profesorov na univerzitách a nedostatočný priestor pre komisiu ovplyvňovať rozvoj kvality vzdelávania. Podľa M. Urbana snaha vlády zvýšiť počet vysokoškolákov na 30 percent populačného ročníka je nerealizovateľným cieľom, lebo okrem finančných prostriedkov chýba dostatočný počet kvalifikovaných vysokoškolských pedagógov. Ako upozornil, na Slovensku je len 2,1 percento doktorandov z celkového počtu študentov, čo je v porovnaní s inými európskymi krajinami veľmi nízka úroveň. "Napriek tomu, že vysoké školy by sa mali stať primárnymi vedeckými pracoviskami, nie je vedecká práca na VŠ dostatočne financovaná," dodal.
Na veľmi nízky počet doktorandov na vysokých školách upozornil v rozhovore pre agentúru SITA rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Ferdinand Devínsky. V súvislosti so spoplatnením externého vysokoškolského štúdia zdôraznil, že za externé doktorandské štúdium by sa nemalo platiť. Podľa neho napriek tomu, že vysokoškolský zákon umožní VŠ vyberať poplatky aj od externých doktorandov každý rok, univerzity pravdepodobne nepristúpia k vyberaniu školného za tento typ štúdia. "Kým budem rektorom UK, určite budem proti tomu, aby sa za externé doktorandské štúdium vyberalo školné, lebo by to len odradilo budúcich možných záujemcov," dodal Devínsky.