
Mladé prasiatko hryzie do topánky nemeckého farmára, ktorý musí nosiť na nohách a rukách ochranu pred slintačkou a krívačkou. FOTO - REUTERS
BRUSEL, LILLE - V Belgicku, vo Francúzsku a v Dánsku sa cez víkend objavili prvé podozrenia z výskytu slintačky a krívačky postihujúce domáce zvieratá. Belgická vláda v sobotu zakázala vývoz akýchkoľvek úžitkových zvierat a vyhlásila aj trojdňový zákaz prepravy zvierat. Podobné opatrenie v sobotu prijalo i Francúzsko. V Dánsku uvalili na jednu farmu karanténu, predbežné testy podozrenie z ochorenia vyvrátili.
Ak by Belgicko v najbližších dňoch potvrdilo výskyt slintačky a krívačky, pôjde o vôbec prvý nález tohto ochorenia v kontinentálnej Európe. Postihnutá belgická farma Diksmuide leží asi 90 kilometrov na západ od Bruselu. Úrady vyhlásili na farme karanténu a nariadili laboratórne testy. Hovorca ministerstva poľnohospodárstva oznámil, že na farmu nedávno doviezli z Británie prasatá. Od soboty je v Belgicku zakázaná akákoľvek preprava živých zvierat, a to oviec, kôz a prasiat. Úrady v severnom Francúzsku z obavy rozšírenia krívačky a slintačky vyhlásili okamžitý zákaz prepravy akéhokoľvek úžitkového zvieratstva. Podobne ako v Belgicku zrušili trhy a poľnohospodárske výstavy pre zvieratá, ktoré by mohli ochorieť na túto chorobu, teda pre ovce, hovädzí dobytok a prasatá.
Podľa hovorcu belgického ministerstva poľnohospodárstva podozrenie na výskyt slintačky a krívačky trvá, i keď predbežné výsledky testov boli negatívne. Definitívne výsledky budú známe do troch dní. V Belgicku odstránili už 2300 oviec, ktoré boli po 1. februári dovezené z Británie, a sprísnili aj hraničné kontroly pre cestujúcich z Veľkej Británie. Francúzske veterinárne orgány dali utratiť už 1541 importovaných britských oviec. Ďalších najmenej 300 zvierat bolo zabitých včera, informovala tamojšia prefektúra.
Slintačku a krívačku objavili pred dvoma týždňami vo Veľkej Británii. Farmári boli nútení zabiť najmenej 45-tisíc domácich zvierat a zatvorili asi 50 statkov. Ďalších 70-tisíc zvierat čaká na likvidáciu.
Domáce zvieratá dovezené z Veľkej Británie začali likvidovať i v ďalších krajinách EÚ aj mimo nej. V Nemecku úrady nariadili úplnú likvidáciu všetkých britských oviec a kôz. Španieli zrušili poľnohospodárske veľtrhy a zničili stovky britských prasiat. V Rusku zakázali dovoz akéhokoľvek mäsa pochádzajúceho z Anglicka. Rakúsko odporučilo svojim občanom cestovať do Anglicka iba „v krajnom prípade“. (peb, čtk, tasr)