BRATISLAVA – S posledným októbrovým dňom sa oficiálne skončila letná turistická sezóna 2001. A hoci jej špičkové obdobie, júl a august, odborníci videli pozitívne, po udalostiach z 11. septembra sa cestovný ruch ocitol v celkom inej situácii. Ľudia citeľne menej cestujú, prudko klesol záujem o leteckú dopravu a mnohé turistické služby.
Štáty zvyknuté na miliardové príjmy z turizmu, USA, Francúzsko či Veľká Británia, a exotické krajiny, kam práve na jeseň mierili davy turistov, evidujú za september a október obrovské ekonomické straty. V hre však nie sú len materiálne mínusy. Aké dosahy bude mať na celosvetový turizmus všeobecný nárast obáv z cestovania ťažko niekto vyčísli.
V Británii aj v USA už dnes hovoria o päť- až desaťpercentných stratách z turistiky za tento rok. V Egypte klesol v októbri počet dovolenkárov na polovicu. „Jedenástym septembrom sa zastavila turistika nielen medzi Európou a USA, ale u nás v Amerike upadli aj také kľúčové miesta ako napríklad Disney World v Orlande na Floride. Aj Las Vegas a Havaj sa v návštevnosti zotavujú len veľmi pomaly,“ povedal pre SME Stefan Adamec Slovák, ktorý má v New Yorku cestovnú kanceláriu orientovanú na zájazdy do strednej Európy. Tvrdí, že momentálne u nich platí heslo – kto nemusí, nelieta a necestuje.
Ale pre Európanov je práve teraz historicky najlepšia možnosť dovolenkovať v USA, Karibiku alebo na Havaji, lebo vyprázdnené strediská núkajú mimoriadne cenové výhody.
Dôležitou súčasťou ponuky sa zrazu stali lodné zájazdy. „Teraz je to najlukratívnejšia časť turizmu,“ hovorí Adamec. (ru)