RIMAVSKÁ SOBOTA – Vysoký počet sterilizácií žien do roku 1989 vystriedala v súčasnosti takmer nulová evidencia týchto gynekologických zákrokov. Ako potvrdili viacerí odborníci, v minulosti sa im podrobovali najmä rómske ženy. Každá rómska žena dostala po zákroku niekoľko desiatok tisíc korún.
Dnes je to naopak a v prípade záujmu, za zákrok platí žena. Práve to je dôvod, pre ktorý sa v súčasnosti sterilizácie takmer nevykonávajú. „Nerozlišujem medzi rómskymi a nerómskymi ženami. Ale aj dnes sa medzi Rómkami nájdu také, ktoré by sa sterilizácii podrobili rady. Prevažujú viacnásobné matky, ktoré už porodili sedem, osem detí. Peniaze na poplatok však nemajú. Stáva sa, že žena, ktorá sa z finančných dôvodov nemohla dať sterilizovať, príde o pár mesiacov gravidná,“ povedal primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Revúcej MUDr. Ondrej Slíž.
Sterilizáciu bez poplatku vykonávajú lekári len v prípade, že by tehotenstvo ohrozovalo zdravie matky. Podľa Slíža by sa počet sterilizácií rapídne zvýšil po zavedení bezplatného výkonu.
Zo skúseností lekárov vyplýva, že niektoré rómske ženy si uvedomujú zvýšené finančné náklady pri vyššom počte detí. Iné zase otvorene priznávajú, že žijú práve z dávok na deti. Možnosť užívania antikoncepcie je pre ne z finančného hladiska tiež nedostupná. „Hoci sa dnes platí aj za umelé prerušenie tehotenstva, radšej zaplatia za tento zákrok. Je totiž o polovicu lacnejší, než sterilizácia,“ povedal Slíž.
V rimavskosobotskej nemocnici je situácia so sterilizáciami podobná. „Sterilizácie dnes nevykonávame takmer vôbec. Ak sa jej nejaká žena podrobí, tak len zo zdravotných dôvodov. Celý problém spočíva v otázke peňazí,“ povedal primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Rimavskej Sobote MUDr. Igor Bornay. (ela)