
Moslimskí pútnici sa modlia okolo svätyne Kaaba v Mekke. Veľká púť do Mekky je jednou z piatich povinností každého moslima, ktorú musí aspoň raz za život absolvovať každý veriaci. FOTO - TASR/EPA
i do rohu budovy. Pôvodne bol kameň biely, ale sčernal hriechmi Arabov. Sviatkom obetovania dnes vyvrcholí tohtoročná Veľká púť moslimov v saudskoarabskej Mekke.
Rituál hadže určil sám prorok Mohamed a je veľmi zložitý. Základom však zostáva, že každý dospelý veriaci moslim musí raz za život podniknúť veľkú púť do Mekky. Len ak je vážne chorý môže namiesto seba poslať náhradu.
Hadž sa koná medzi 7. a 13. dňom dvanásteho mesiaca dhú‘l-hidždža (mesiaca púte k svätyni Kaaba). Okolo Mekky sa rozložia státisíce pútnikov, pričom každá krajina dostane nielen presne vymedzený priestor, ale aj kvótu pre pútnikov. Tento rok dostalo povolenie na vstup 1 milión 400-tisíc pútnikov, ďalších 600-tisíc sú domáci. Do Mekky odcestovali aj dvaja moslimovia zo Slovenska.
Púť sa začína sedemnásobným obchádzaním Kaaby, pričom sa jej pútnici dotýkajú a bozkávajú ju. Beh medzi pahorkami al-Marwa a as-Safá, ktoré sú od seba vzdialené asi 600 metrov, patrí pre našinca asi k najčudnejším úkonom celej púte.
Na siedmy deň sa začína Veľká púť modlitbami vo Veľkej mešite. Ďalší deň prichádzajú na planinu Arafat, kde prebieha wukuf - státie symbolizujúce pokoru pred Bohom. Práve tam mnoho ľudí odpadne, ale aj zomrie od vyčerpania, a neznesiteľnej horúčavy.
Sviatok obetovania - íd al-idhá je vyvrcholením púte. V údolí Miná, kde stoja tri kamenné stĺpy (jeden sa volá Veľký diabol), hodí každý pútnik sedem kamienkov do stĺpa, aby zahnal satana, a potom obetuje zviera na pamiatku Ísmáíla. Na ďalší deň sa Veľká púť - hadž končí opätovným sedemnásobným obchádzaním Kaaby na rozlúčku.
V súčasnosti sa však k pôvodnému náboženskému rozmeru púte pridal aj nový politický podtón - demonštrácia islamskej jednoty nielen vo viere, ale aj vo verejnom živote. Keďže sa púte často zneužívali na propagandu, saudskoarabská vláda politické aktivity zakázala. Napriek finančným príspevkom moslimských krajín najväčšia ťarcha leží na pleciach vlády v Rijáde, ktorá každoročné vynakladá na zaistenie bezpečnosti a na vybudovanie táborov miliardy dolárov. V pohotovosti sú tisícky policajtov, armáda, lekári a požiarnici. Plátené stany postupne nahrádzajú nehorľavé prístrešky, bezplatne sa rozdávajú tekutiny, požiarnici kropia pútnikov vodou z cisterien a to všetko sú nemalé investície.
JANA ČEVELOVÁ