Hamburg/Frankfurt nad Mohanom 4. novembra (TASR) - Európska únia (EÚ) musí podľa generálneho riaditeľa Medzinárodného menového fondu (MMF) Horsta Köhlera urýchliť kvôli hroziacej recesii nutné štrukturálne reformy. Köhler pre nemecký magazín Der Spiegel uviedol, že kríza by mohla zasadiť tvrdý úder politickej a ekonomickej integrácii Európy.
Aby mohli narásť miery ekonomických ukazovateľov, musia sa krajiny zbaviť nadmernej regulácie. V čase extrémnej neistoty svet podľa Köhlera niečo od Európy očakáva. Šéf MMF si nemyslí, že by eurozóne hrozilo inflačné riziko, skôr je tu hrozba recesie hospodárstva. Je presvedčený, že Európska centrálna banka (ECB) využije svoj manévrovací priestor na znižovanie úrokových sadzieb. ECB naposledy znížila kľúčové úroky krátko po teroristických útokoch v USA z 11. septembra o 0,5 %. Najdôležitejší úrok pre zásobovanie úverového sveta peniazmi centrálnej banky má v súčasnosti hodnotu 3,75 %. Experti očakávajú, že ECB zníži úrokové sadzby ešte tento rok.
Podľa šéfa nemeckej Bundesbanky Ernsta Weltekeho peňažná politika ECB nestojí v ceste financovaniu väčšieho hospodárskeho rastu. Podľa jeho názoru o tom svedčí fakt, že ECB znížila tento rok úroky už o 1 % a úroky v Nemecku sú na veľmi nízkej úrovni. Pre nemecké médiá Welteke uviedol, že nesmú prehliadnuť možné škodlivé následky nového zníženia úrokov na stabilitu. "Musíme sa vyhnúť tomu, aby sa rozšírilo dlhodobé inflačné očakávanie, pretože ďalším znížením úrokov sa možno zásobovanie likviditou stane príliš veľkým." Welteke, ktorý je zároveň členom rady ECB, konštatoval, že zníženie úrokov sa musí prejaviť jednorazovo. Welteke tiež vyjadril svoje námietky voči špeciálnemu konjunkturálnemu programu, ktorý by mal mať efekt "rýchleho vzplanutia". Rozhodujúcou pre zlepšenie konjunktúry je podľa neho rozumná mzdová politika orientovaná na produktivitu.
* 3 mma zll