
Kalifornský guvernér Gray Davis oznámil, že dostal „vierohodné“ informácie o tom, že najväčšie mosty v Kalifornii - vrátane legendárneho mostu Golden Gate v San Franciscu - sa môžu stať v dňoch 2. - 7. novembra terčom teroristického útoku. FOTO - REUTERS
Kalifornský guvernér Gray Davis vo štvrtok večer oznámil dramaticky znejúcu správu: „Dostali sme hrozby z viacerých zdrojov, ktoré bezpečnostné orgány považujú za dôveryhodné, že v dňoch 2. - 7. novembra môže počas najhustejšej premávky dôjsť k pokusom o vyhodenie jedného z mostov do vzduchu.“ Davis hovoril o mostoch Golden Gate a Bay v San Franciscu, Moste Vincenta Thomasa v Los Angeles a Coronado v San Diegu.
Guvernér sa odvolal na informácie FBI. Federálne úrady sa však ponáhľali s vyhlásením, že guvernér oznámil nepotvrdenú správu, ktorá nemala byť zverejnená. Dôveryhodnosť tejto informácie je údajne oveľa menšia v porovnaní s tými, ktoré viedli v pondelok ministra spravodlivosti Johna Ashcrofta k varovaniu, že Spojeným štátom v týchto dňoch hrozia ďalšie teroristické útoky.
V stredu FBI varovala bezpečnostné zložky v siedmich štátoch - v Arizone, Kalifornii, Idahu, Montane, Oregone, Utahu a Washingtone - aby zvýšili pozornosť na visutých mostoch. Úrady FBI v San Franciscu Davisova aktivita a zverejnenie informácie o kalifornských mostoch zaskočili - takéto varovania dostávajú denne a táto správa bola v štádiu preverovania. „Najlepším spôsobom, ako sa útokom vyhnúť, je teroristom oznámiť, že o nich vieme,“ tvrdil na tlačovej konferencii Davis.
Pri bežnej kontrole pred vyše týždňom polícia v San Franciscu zadržala štyroch mužov z Pakistanu, ktorí si na videokameru natáčali o pol druhej ráno most Golden Gate. Jeden z nich bol americký občan. Tvrdili, že boli na bežnej turistickej vychádzke a polícia ich prepustila.
Premávka na jednom z najznámejších symbolov Spojených štátov - sanfranciskom moste Golden Gate aj ostatných dopravných tepnách pokračuje bez obmedzení. Golden Gate je stále prístupný aj pre chodcov. „Sme si istí, že most je bezpečný,“ upokojoval verejnosť Spike Helmick z kalifornskej polície a dodal, že od 11. septembra sú mosty aj budovy úradov nepretržite monitorované aj zo vzduchu . K policajným hliadkam sa teraz pridali aj príslušníci Národnej gardy.
Či už Davis vyvolal planý poplach, alebo nie, jeho varovanie dokazuje, že Spojené štáty žijú v napätí a očakávaní ďalších útokov. Floridský guvernér Jeb Bush nariadil asi 330 príslušníkom Národnej gardy, aby sa rozmiestnili pri štyroch hlavných námorných prístavoch a dvoch jadrových elektrárňach.
„Zatiaľ nemáme žiadny dôveryhodný dôkaz o hrozbe. Z opatrnosti však zvyšujeme bezpečnosť,“ povedal guvernér Bush.
(mch)