
Masívne kobercové nálety bombardérov B-52 majú okrem efektívneho zásahu aj psychologický vplyv. Sú ale oveľa väčšou hrozbou pre civilistov. FOTO - REUTERS
Lietajúce pevnosti B-52 nepochybne zabijú viac civilistov. Washington sa pritom od počiatku snažil civilným obetiam vyhýbať s ohľadom na moslimské krajiny. Obávané stroje predstavujú skutočne silnú psychologickú zbraň. Niečo o tom už vedia Vietnamci a Iračania.
Psychologický tlak
Tlak na Taliban a Afgancov začali USA vyvíjať s príchodom prvých 400 stíhačiek. Pentagon vtedy avizoval, že kampaň bude síce pomalá, ale účinná. V posledných dňoch sa ale taktika akosi zmenila. Najskôr prišli kazetové bomby, ktoré zničia všetko v priestore jedného futbalového ihriska. A najnovšie teda precíznosť drahých navádzacích striel vystriedal rev bombardérov B-52, ktoré „vyčistia“ oblasť s rozlohou takmer dvoch kilometrov štvorcových.
Vo štvrtok a včera sa podľa Washingtonu zamerali na postavenia talibanských milícií na severe Afganistanu. Bombardovanie bolo také intenzívne, že otriaslo i novinármi v bezpečnej vzdialenosti od frontu. Možno predpokladať, že v najbližšom čase opozičná Severná aliancia vyjde zo svojich zákopov a posunie sa bližšie ku Kábulu či Mazáre Šerífu.
Podpora Severnej aliancii?
B-52 sa zatiaľ sústreďujú iba na postavenia Talibanu na severe. Agentúry informujú o prítomnosti čoraz väčšieho počtu uniformovaných vojakov v severoafganských dedinách. Američania sa rozhodli Severnej aliancii vyslať väčší počet vojenských poradcov, čo vo štvrtok oznámil americký minister obrany Donald Rumsfeld. Medzi týmito expertmi je aj skupina Forward Air Controlers, ktorá pilotom B-52 určuje, kde majú svoj smrtonosný náklad zhodiť.
Na druhej strane prítomnosť týchto strojov môže signalizovať aj netrpezlivosť amerických vojenských plánovačov, ktorí sa snažia teroristov „vykúriť z dier“ za každú cenu.
Alebo zúfalstvo…
Nasadenie týchto lietadiel môže ale rovnako znamenať ukážku sily zameranú na upokojenie tých, ktorí sa nemôžu dočkať úspechov na bojisku, čo včera pripomenul britský denník The Guardian. Mohutné výbuchy, obzor zatienený plameňmi a dymom a nevyberané ničenie vysielajú jasné symbolické posolstvo svetu, upozornil britský denník.
Ani Alah a už vôbec nie západné rozhlasové vysielačky však obyčajných Afgancov nepresvedčia, že protiteroristická koalícia naháňa iba Usámu bin Ládina a jeho talibanských komplicov. A v tom sa môžu B-52 stať dvojsečnou zbraňou. Hlavne pre prvých amerických vojakov, ktorých v Afganistane vysadia.