nástrojov majú potenciál zabezpečiť svojim majiteľom - podielnikom najväčší prínos, ale vedia investorom priniesť aj krušné chvíle. O týchto pozitívach aj negatívach sa mohli, za krátku históriu kapitálových fondov na Slovensku, presvedčiť aj slovenskí investori. To len potvrdzuje, akú pozornosť si akcie a akciové fondy od investorov vyžadujú.
Dá sa prirovnať ku kúpe domu. Ak si kupujete dom, určite vám nestačí letmý pohľad na jeho zovňajšok. Samotné rozhodnutie o kúpe či nekúpe nasleduje až po dôkladnej kontrole vnútra, vrátane kontroly strechy a základov. A podobný prístup si vyžadujú i akcie a akciové fondy. V žiadnom prípade nepostačuje letmý pohľad na dobrú výnosnosť pri prijateľ-nom riziku v minulosti. Potrebujete poznať čo sa nachádza vo vnútri spoločnosti, resp. fondu - teda v jeho portfóliu. Iba informácie podrobne mapujúce akcie a akciové fondy môžu investorom pomôcť nadobudnúť realistické očakávania od ich investície.
Geografické zameranie
K pohľadu na zovňajšok domu pri jeho kúpe by sa dalo prirovnať geografické umiestnenie spoločnosti, ktorej akcie nakupujete a geografické zameranie fondu. Teda či ide o spoločnosť globálnu alebo pôsobiacu v USA, Európe, Japonsku alebo v niektorom rozvíjajúcom sa re-gióne. Spoločnosti pôsobiace na rozvíjajúcich sa trhoch sú náchylnejšie na negatívne správy a teda aj volatilnejšie než spoločnosti pôsobiace v rozvinutých ekonomikách. Hoci je to dôležitý ukazovateľ ani zďaleka nepostačuje.
Trhová kapitalizácia
Faktorom, ktorý určite vplýva na rizikovosť a výkonnosť akcie a akciového fondu je trhová kapitalizácia (celková hodnota = počet akcií x cena akcie) spoločnosti, ktorej akcie investor priamo alebo prostredníctvom fondu nakupuje. Pri tomto ukazovateli poznáme tri základné skupiny akcií a akciových fondov.
Fondy nakupujúce výhradne akcie spoločností s najväčšou celkovou hodnotou tzv. veľké mená (large cap). Ďalšou skupinou sú fondy, ktoré sa zameriavajú na stredne veľké firmy (mid cap). A napokon fondy, ktoré nakupujú tie najmenšie spoločnosti prístupné na trhu (small cap). Vplyv trhovej kapitalizácie na správanie sa ceny akcie a fondu je čitateľné. Je totiž jasné, že veľké, častokrát zabehané giganty budú na krátkodobé výkyvy trhu reagovať stabilnejšie ako maličké firmy. Je však rovnako jasné, že tieto giganty už nemajú veľmi čím svojich investorov prekvapiť a očakáva sa od nich stabilný i keď miernejší rast. Malé, často flexibilnejšie firmy môžu skôr investorov prekvapiť, sú teda rizikovejšie, ale s vyšším potenciálom rastu.
Sektorová orientácia
Medzi ďalšie kritérium patrí sektor, v ktorom spoločnosť, ktorej akcie nakupujete, pôsobí, prípadne váha jednotlivých sektorov v majetku akciového fondu.
Jedine ak poznáte ako je spoločnosť a fond, ktorý nakupuje jej akcie, angažovaná v tom či onom sektore, viete odhadnúť, aký vplyv bude mať pokles daného sektora na hodnotu majetku fondu. Jednosektorovo orientované investície, prípadne akciové fondy patria medzi najrizikovejšie na trhu. Mohli sa o tom presvedčiť napríklad aj slovenskí investori investujúci do čisto technologických fondov.
Ukazovatele P/E a P/B
Každý s týchto ukazovateľov hovorí o niečom inom. P/E (price-earning) - vyjadruje pomer ceny akcie a výnosov na akciu, P/B (price-book value) - vyjadruje pomer ceny akcie a jej účtovnej hodnoty. Oba však v podstate hovoria o podhodnotení či nadhodnotení akcií. Dalo by sa teda povedať, že akcia s nízkym P/E má väčší rastový potenciál. Nie je to však zákon a nízke P/E ešte neznamená, že akcia bude v budúcnosti len stúpať. Analytici rovnako nie sú jednotní v tom, aká je ideálna (rovnovážna) hodnota P/E, a teda kam by mala cena smerovať tak, aby sa čo najviac priblížila k ideálnej hodnote. To znamená, že vypovedaciu schopnosť týchto dvoch ukazovateľov netreba preceňovať.
Investičný štýl výberu akcií
Medzi ďalšie ukazovatele, ktoré sa používajú pri investovaní do akcií alebo akciových fondov, patrí štýl výberu akcií. Ak investor, resp. manažér fondu rýchlo nakupuje a predáva akcie rastúcich spoločností, v ktorých očakáva nárast príjmov bude mať pravdepodobne iné výsledky ako manažér vlastniaci napríklad tristo akcií spoločností, ktorých trhová cena je podľa jeho analýz podhodnotená. Hodnotový a rastový prístup pri riadení portfólia má určite významný vplyv na očakávania investorov
Počet držaných akcií
Nie je jedno, či pri svojej investícii nakúpite akcie piatich alebo päťdesiatich spoločností. Menej akcií znamená vyššiu citlivosť na vývoj jednotlivých titulov a teda aj volatilitu. Rovnako však znamená väčšiu možnosť svojimi rozhodnutiami ovplyvniť výsledné zhodnotenie, čo sa môže prejaviť v prekonávaní trhu. Pravidlo diverzifikácie hovorí, že počet akcií v portfóliu by mal byť minimálne pätnásť až dvadsať kusov. Efektívna diverzifikácia si vyžaduje dostatočné množstvo nakúpených akcií a to si na druhej strane vyžaduje dostatok peňazí. Hlavne pre tento parameter sa odporúča investovať prostredníctvom ak-ciových fondov. Okrem iných výhod totiž fond kolektuje pe-niaze od viacerých investorov a tým sa aj jeho možnosti diverzifikácie značne rozširujú. Aj pri akciových fondoch je však veľmi dôležité poznať, či fond drží vo svojom portfóliu dvadsať alebo dvesto akcií.
Obratovosť investície do akcií
Pohyb v majetku (obratovosť) reprezentuje percentuálnu zmenu za posledné sledované obdobie a referuje o tom ako dlho investori, resp. manažéri fondu držia jed-notlivé akcie. Fond, ktorý zmení 25 percent porfólia každý rok teda drží každú akcie v priemere štyri roky. Vysoká obratovosť svedčí o agresívnejšej stratégii manažéra fondu a teda aj o vyššej volatilite. Naopak nižšia obratovosť hovorí o konzervatívnejšom správaní sa bez vplyvu krátkodobých výkyvov na investičné rozhodnutia.
Výber správcu a poplatky
Ak sa investor rozhodne pre akciový fond vstupujú do tohto procesu ďalšie kritéria. Pri porovnaní akciových fondov s ostatnými druhmi fondov na trhu dokáže práve pri akciových fondoch správca najviac ovplyvniť výnos, resp. stratu podielnika. Z jednotlivých druhov fondov by teda investori mali pri akciových dávať najväčší dôraz na kvalitu a úspešnosť správcu.
Pri poplatkoch je situácia opačná a oproti ostatným fondom netvoria až taký dôležitý ukazovateľ pri výbere toho či onoho akciového fondu. Vzhľadom na vysokú volatilitu akciových fondov totiž vstupný poplatok pôsobí menej významne na celkový výnos investorov. Pri šesťmesačnom dvadsaťpercentnom raste, prípadne poklese je pravdepodobne investorom jedno či zaplatili 4 alebo 5 percent. Ani na tento ukazovateľ by sa však investori pri svojom rozhodovaní nemali zabúdať.
PAVOL POKLEMBA Institutional coordinator SFM Slovakia