Cenný papier majetkového charakteru, ktorý je potvrdením podielu na majetku akciovej spoločnosti a z toho vyplývajúcich práv. Akcionár nemá právo na vrátenie svojho podielu, môže však akciu predať na trhu za trhovú cenu.
Akciový fond
Investuje výlučne alebo prevažne do akcií. Investovanie do akciových podielových fondov prináša dlhodobo vysoký potenciál výnosu, ale tiež je spojené s vysokým rizikom a veľkými kurzovými výkyvmi.
Arbitráž
Súčasný nákup a predaj rovnakého alebo veľmi podobného cenného papiera na dvoch rôznych trhoch za výhodne rozdielne ceny. Z rozdielu tejto ceny na jednotlivých trhoch vzniká investorovi zisk.
Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOSP)
Asociácia združujúca obchodníkov s cennými papiermi na Slovensku.
Benchmark
Ukazovateľ, voči ktorému sa porovnáva výkonnosť investície. Musí spĺňať podmienky ľahkej kvantifikovateľnosti, transparentného zostavenia a všeobecnej známosti. Zvyčajne je benchmarkom niektorý z trhových indexov, prípadne ich kombinácia. Benchmark musí korešpondovať so zameraním investičnej stratégie.
Dlhopis
Cenný papier dlhového charakteru, v ktorom sa emitent zaväzuje vyplatiť kupujúcemu nominálnu hodnotu na ňom uvedenú súčasne s definovanými úrokmi.
Dlhopisový fond
Fond investujúci prostriedky podielnikov výlučne alebo prevažne do štátnych alebo firemných dlhopisov. Tieto fondy sú spojené s nižším rizikom ako akciové fondy, ale prinášajú aj nižší potenciál výnosov. Sú vhodné pre konzervatívnych investorov s odporom k väčšiemu riziku.
Dividendy
Výnosy zo zisku, ktoré akciová spoločnosť vypláca akcionárom.
Diverzifikácia
Proces nakupovania cenných papierov do portfólia za účelom zníženia jedinečného rizika portfólia a v dôsledku toho aj zníženie celkového rizika portfólia.
Emisia
Vydanie cenného papiera (napr. dlhopis alebo akcia) emitentom a jeho následná ponuka na trhu pre investorov
Emitent
Subjekt, ktorý vydal cenný papier.
Fond peňažného trhu
Fond investujúci predovšetkým do krátkodobých dlhopisov alebo do peňažných vkladov. Tento fond je vhodný pre konzervatívnych investorov, pretože jeho riziko je najnižšie z jednotlivých základných druhov fondov. Výnos je však primeraný riziku.
Index
Odzrkadľuje hodnotu v ňom obsiahnutých cenných papierov. Delia sa na cenové indexy, zahŕňajúce výlučne cenu vopred definovaných cenných papierov a na výkonnostné, zahŕňajúce nielen cenu, ale aj výnosy z cenných papierov zahrnuté v indexe.
Investičná stratégia
Opisuje približné ciele investorov, resp. manažérov fondu, rizikovosť investícií, ktorá je spojená s investovaním do daných investičných nástrojov a tiež výnosy očakávané investorom, manažérom fondu. Stratégia tiež obsahuje prehľad nástrojov finančného trhu, ktoré sa použijú.
Kapitálové trhy
Časť finančných trhov, na ktorých sa obchoduje s investičnými a finančnými nástrojmi ako dlhopisy, akcie, atď.
Kótovaný cenný papier
Cenný papier, s ktorým sa obchoduje na burze cenných papierov.
Kupónová sadzba
Percentuálna hodnota pravidelných platieb plynúcich z dlhopisu, vyjadrená ako percento z menovitej hodnoty.
Likvidita
Schopnosť investorov zameniť cenné papiere za hotovosť za cenu podobnú cene predchádzajúceho obchodu s cenným papiermi za predpokladu, že od posledného obchodu neprišla žiadna nová dôležitá informácia. Ekvivalentne je to schopnosť predať aktívum (napr. dlhopis) rýchlo bez nutnosti podstatného zníženia ceny.
Maklér
Osoba, ktorá investorom sprostredkováva nákup a predaj cenných papierov.
Obchodník s cennými papiermi
Právny subjekt podnikajúci v oblasti obchodov s cennými papiermi podľa licencie udelenej Úradom pre finančný trh.
Peňažné trhy
Finančné trhy, na ktorých sa obchoduje s finančnými nástrojmi s lehotou splatnosti do jedného roku.
Trhová kapitalizácia
Celková trhová hodnota spoločností, ktoré sa obchodujú na danom trhu (napr. Bratislavská burza cenných papierov) rovnajúca sa trhovej cene akcie vynásobenej celkovým počtom akcií v obehu.
Portfólio
Všetky cenné papiere vo vlastníctve investora, fondu. Každý investor, fond investuje podľa určitých zásad svojej vopred definovanej investičnej stratégie, ktoré vychádzajú z investičných cieľov, regiónu obchodovania, odvetvia investovania, rýchlosti rastu a pod.
Štátna pokladničná poukážka
Je formou dlhopisu so splatnosťou do jedného roka. Vydáva ju štát za účelom požičania si prostriedkov na peňažnom trhu na krytie krátkodobých finančných potrieb.
Zmenka
Predstavuje písomný záväzok zmenkového dlžníka zaplatiť majiteľovi zmenky v určitý čas dlžnú peňažnú sumu. Zmenky sa najčastejšie používajú v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch medzi podnikateľskými subjektami. (r)