Kúpiť si automobil v hotovosti môže byť náročné. Ak nemáte dostatok hotovosti, môžete sa rozhodnúť pre financovanie prostredníctvom bánk alebo lízingových spoločností. Tieto inštitúcie pôsobiace na slovenskom finančnom trhu už pochopili, že nie klient je tu pre nich, ale oni pre neho
a vychádzajú mu v ústrety. Rozhodnutie, či využiť lízing alebo úver by však nemalo vychádzať iba z ceny. Je medzi nimi niekoľko zásadných rozdielov, ktoré vám priblížime.
Pri úvere je auto vaše, pri lízingu ste nájomcom
Jedným zo základných atribútom finančného lízingu je, že majiteľom predmetu je lízingová spoločnosť. Vaše auto teda nebude v skutočnosti vaše. Od momentu uzatvorenia lízingovej zmluvy bude patriť lízingovej spoločnosti. Vašim majetkom sa stane až po uhradení všetkých lízingových splátok, poplatkov a zostatkovej hodnoty.
Pri spotrebnom úvere je automobil vašim majetkom od momentu kúpy. Banka dokonca ani neskúma, na čo peniaze z úveru použijete. Zaujíma ju to len v prípade účelového spotrebného úveru, ktorý dostanete za výhodnejších podmienok avšak na presne určený účel.
Predmet lízingu musí byť poistený
Lízingová spoločnosť si svoj majetok chráni a preto jednou zo základných podmienok každej lízingovej zmluvy je povinnosť mať predmet lízingu poistený. V prípade automobilu je potrebné mať uzatvorené nielen povinné zmluvné poistenie, ale i havarijné poistenie. Najjednoduchším a spravidla i najlacnejším riešením je poistiť si prenajímaný predmet prostredníctvom lízingovej spoločnosti. Tá môže dojednať s partnerskou poisťovňou výhodnejšie podmienky, pri havarijnom poistení často až o 50 percent nižšie ako sú bežné sadzby. Poistné vám zaráta do lízingových splátok, takže ho nemusíte platiť jednorazovo.
Banka poistenie nevyžaduje. Samozrejme, ako majiteľ automobilu musíte mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Či si dáte auto poistiť i havarijne je len na vás. Poistenie si uzatvárate individuálne, takže môžete využiť bonusy, ktoré máte v poisťovniach.
Zmluvu môžete podpísať takmer okamžite
Lízingovú zmluvu môžete podpísať priamo u predajcu, od ktorého si automobil kupujte. Je dnes už bežné, že takmer každý väčší predajca automobilov spolupracuje s niekoľkými lízingovými spoločnosťami. Môžete sa teda rozhodnúť, podmienky ktorej lízingovky vám najviac vyhovujú. Samozrejmou sa stáva už aj spolupráca autobazárov a lízingových spoločností. Väčšie autobazáre, najmä siete, spolupracujú s lízingovými spoločnosťami. Ani kvôli ojazdenému automobilu už nemusíte absolvovať cestu do lízingovky. Vybrať si auto, uzatvoriť lízingovú zmluvu a odísť na novom aute sa dá v priebehu jediného dňa.
Banky sú pri poskytovaní úverov pomalšie. Vybavenie formalít, ktoré musíte banke predložiť a čakanie na schválenie úveru môže trvať aj niekoľko dní, prípadne týždňov. Bezpodmieneč-ne však musíte navštíviť pobočku banky, nemôžete spísať úverovú zmluvu priamo u predajcu áut.
Dá sa dohodnúť
Pokiaľ nebudete mať na splátky
a tento stav je len dočasný možno sa
s lízingovou spoločnosťou dohodnúť na odklade splátok, prípadne predĺžení lehoty splácania. Ak ani toto nepomôže, môžete pristúpiť k prevodu lízingovej zmluvy na iného nájomcu. Ten vám vyplatí vami stanovenú hodnotu auta a preberie vaše záväzky vyplývajúce zo zmluvy uzatvorenej s lízingovou spoločnosťou. Lízingová spoločnosť do tohto kroku nevstupuje, ale musí súhlasiť jednak s prevodom zmluvy a najmä s novým nájomcom. V prípade, že nebudete mať záujem riešiť vaše problémy s nesplácaním, môže vám lízingová spoločnosť auto odobrať. Je to pre ňu pomerne jednoduché, lebo je majiteľom predmetu lízingu. Po odobratí auto opätovne predá. Ak ho však predá za menej ako sú jej náklady, bude od vás rozdiel požadovať. Je potrebné upozorniť, že lízingové spoločnosti na stanovenie ceny auta využívajú služby vlastných znalcov, čo nemusí byť pre klienta výhodné. Preto je vhodnejšie sa vyvarovať takéhoto radikálneho riešenia.
V prípade nesplácania úveru vás banka v prvom rade vyzve doplatiť dlžné splátky. Ak je úver zabezpečený ručiteľmi obráti sa na nich. Posledným krokom je návrh banky na exekúciu. Tá sa nemusí nutne dotknúť vášho auta, môže ísť
o vašu mzdu, prípadne iný majetok.
So súhlasom lízingovej spoločnosti
Rôzne úpravy a technické zhodnotenie predmetu môžete urobiť len so súhlasom lízingovej spoločnosti. V žiadosti o súhlas musíte uviesť druh technického zhodnotenia a súhlas lízingovej spoločnosti vôbec nie je istý. Vydá ho len za predpokladu, že nájomca v prípade škody, ktorá by mohla vzniknúť v dôsledku technického zhodnocovania predmetu lízingu a ktorá by nebola zo strany poisťovne zahrnutá do poistného plnenia, bude jej výšku finančne znášať.
S automobilom, ktorý financujete prostredníctvom úveru môžete robiť čokoľvek. Môžete si ho upravovať a zhodnocovať bez súhlasu a vedomia banky.
Poistné plnenie
Havária a krádež, slová, ktoré nemá rád žiadny majiteľ auta a najmenej taký, ktorý má auto prenajaté. V prípade havárie musíte udalosť nahlásiť lízingovej spoločnosti a poisťovni. Auto dáte opraviť a poisťovňa zašle úhradu lízingovej spoločnosti, ktorá vám peniaze odovzdá. Finančné vyrovnanie krádeže je zložitejšie. Musíte o nej informovať políciu, poisťovňu aj lízingovú spoločnosť, ktorá je stále majiteľom auta. Lízingová zmluva je predčasne ukončená potom, ako polícia vydá uznesenie o odložení pátrania po vozidle. Do tohto času ste však povinný splácať auto podľa splátkového kalendára, až potom dochádza ku konečnému vyrovnaniu. Poisťovňa však stále vypláca finančné prostriedky lízingovej spoločnosti a tá po zarátaní všetkých nákladov vám prípadný zostatok poukáže.
Pri spotrebnom úvere sú tieto slová rovnako nemilé, avšak kroky sú jednoduchšie. Banka sa do vášho vzťahu s poisťovňou nestará a nezaujíma ju ani finančné vyrovnanie medzi vami a poisťovňou. Povinnosť splatiť úver, ktorý ste si zobrali vám však zostáva.
Konečné rozhodnutie
Stále sa neviete rozhodnúť či lízingovka alebo banka, či finančný lízing alebo spotrebný úver? Predchádzajúce body pre vás nie sú rozhodujúce? Potom vám neostáva iné ako zobrať do ruky pero a kalkulačku a začať rátať. Ďalšou možnosťou je otvoriť internet a nájsť si rôzne lízingové či úverové kalkulačky. Čísla nemusia byť úplne presné, ale sú dobrým odrazovým mostíkom. Veď argument ušetrených peňazí dokáže presvedčiť. (er)