Podnikatelia očakávajú od vstupu do EÚ zjednodušenie obchodných procedúr

Vstup SR do únie vnímajú slovenskí výrobcovia pozitívne. Očakávajú od neho zjednodušenie administratívy a obchodných procedúr, ako aj rozšírenie možností pre svoje podnikanie v krajinách EÚ.

Podobný názor zdieľajú aj obchodníci, ktorí tvrdia že dňom pričlenenia SR k únii sa nič zásadné pre nich nezmenilo. Konkurenčné prostredie v obchode bolo už pred našim vstupom porovnateľné s krajinami EÚ, ak nie tvrdšie. Veľkých zmien, napr. v oblasti cien, sa podľa obchodníkov nemusia obávať ani zákazníci.

Slovenskí podnikatelia však zároveň upozorňujú, že ak bude EÚ pokračovať v byrokratizácii a centralizácii rozhodovacích procesov, vo zvyšovaní miery prerozdeľovania a daňového zaťaženia, dôsledkom bude strácanie konkurencieschopnosti a stagnácia. Podľa Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) prosperitu v rámci EÚ možno dosiahnuť a udržať len tak, že sa Európa vyberie cestou reforiem. ZPS chce aj v EÚ presadzovať svoje dlhodobé priority, ktorými sú nedotknuteľ-nosť súkromného vlastníctva, liberalizácia ekonomiky, jednoduchý právny rámec a zamedzenie rastu štátnej byrokracie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Slovnaft považuje začlenenie SR do EÚ za šancu pre Slovensko, ale zároveň aj za výzvu. Podľa generálneho riaditeľa Vratka Kaššovica Slovnaft v súčasnosti už funguje v súlade s požiadavkami únie a predáva pohonné látky, ktoré plne vyhovujú jej normám. Pre Slovnaft, tak ako pre väčšinu exportne

orientovaných firiem, najvýraznejšie zmeny nastávajú v oblasti ciel a daní. Väčšia sloboda pohybu, osôb, tovaru a služieb zjednoduší podnikateľské aktivity medzi krajinami patriacimi do rozšírenej EÚ. Kaššovic zároveň podotkol, že na druhej strane pre firmy nastanú niektoré zmeny, najmä v oblasti DPH, spotrebných daní, prepravných dokumentov, ako aj v legislatívnom procese, pričom rozhodnutia prijaté v Bruseli budú mať priamy dopad na slovenské firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívne vnímajú vstup SR do EÚ zahraničné spoločnosti etablované na Slovensku. Podľa prezidenta spoločnosti Henkel pre strednú a východnú Európu Friedricha Staru ich koncern je v tomto regióne už pevne udomácnený. Dodal, že ide o región s veľkým potenciálom rastu, preto jeho vstup do únie vníma ako fantastickú perspektívu. Pre-zident U.S. Steel Košice (USSK) Christopher Navetta očakáva, že z dlhodobého pohľadu bude vstup do EÚ pozitívom pre USSK aj celé Slovensko. Poznamenal, že keď sa rozhodovali, či tu investovať, bolo jedným z kritérií aj to, že verili v začlenenie sa SR medzi krajiny vyznávajúce demokratické hodnoty a princípy trhovo orientovanej ekonomiky.

Rozšírenie možností pre podnikanie spája so vstupom krajiny do EÚ Zväz obranného priemyslu. Jeho prezident Vojtech Lampert predpokladá, že slovenskí výrobcovia špeciálnej techniky a vojenského materiálu sa po vstupe výraznejšie zapoja do medzinárodnej spolupráce s významnými zahraničnými spoločnosťami. Dodal, že na mnohých spoločných projektoch sa už pracuje.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ prievidzskej spoločnosti AEROSPOOL, výrobca ultraľahkých lietadiel, Ján Hrabovský od integrácie očakáva zjednodušenie "papierovania" a všetkých záležitostí spojených s exportom lietadiel a importom komponentov potrebných na ich výrobu. Zmeny režimu dovozu by mali podľa neho pre AEROSPOOL znamenať podstatnú úsporu času a nákladov a pre ich zákazníkov oveľa jednoduchší prístup k ich spoločnosti.

Pre obyvateľov Slovenska je podľa predsedu predstavenstva COOP Jednoty Adriána Ďurčeka dobrou správou to, že až na výnimky sa nebudú zvyšovať ceny potravín. Budú sa meniť pri tovarových položkách, ktoré boli zadefinované v inej colnej sadzbe v rámci colného sadzobníka SR a iná colná sadzba čaká tieto tovary v krajinách EÚ. Ide o už medializované zvýšenie cien cukru a ryže. Mali by sa zvýšiť ceny sterilizovaných zeleninových a ovocných výrobkov z tretích krajín. Ďurček neočakáva dramatický rast cien aj vzhľadom na to, že silné konkurenčné prostredie jednoducho neumožní obchodníkom ich zvyšovať.

SkryťVypnúť reklamu

Vstupom do EÚ by sa mala k lepšiemu zmeniť aj ochrana spotrebiteľov, ktorá patrí medzi jednu z priorít EÚ. V súvislosti s pričlenením k únii sa záručná lehota s výnimkou tovarov rýchle podliehajúcich skaze, predĺžila na 24 mesiacov. TASR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu