Prečo musel Sálim zomrieť

Atentát na predsedu Irackej vládnej rady situáciu v Iraku skomplikuje, ale neznamená to kompletný rozvrat. To, že v Iraku nefunguje bezpečnosť, že na jeho území operujú teroristické skupiny aj to, že všetci, čo spolupracujú sAmeričanmi, sú na muške, ...

Atentát na predsedu Irackej vládnej rady situáciu v Iraku skomplikuje, ale neznamená to kompletný rozvrat. To, že v Iraku nefunguje bezpečnosť, že na jeho území operujú teroristické skupiny aj to, že všetci, čo spolupracujú sAmeričanmi, sú na muške, nie je nič nové. Je to tak už mesiace.

Nič nové zrejme nebude ani na tom, prečo ho zabili. Na výber je viacero dôvodov: Sálim bol symbolom "kolaborácie" s Američanmi, ale aj trpkou pripomienkou minulosti: vzdoroval Saddámovi a viac ako 20 rokov proti nemu bojoval z exilu. Mohol byť aj nepríjemnou víziou budúcnosti. Jeho strana hovorí o islamskom štáte podľa iránskeho vzoru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bol šíit, rovnako ako ďalšia zavraždená členka Irackej vládnej rady Akila Hašímiová. Tú zabili muži z bývalých Saddámových milícií. Boli zložené zo sunnitov, ktorí majú teraz strach, že kedysi utláčaní šíiti sa v Iraku predierajú dopredu.

V súčasnosti najhľadanejší terorista sveta abú Músá Zarkaví už dávno vyhlásil, že najlepšou cestou k totálnemu chaosu v Iraku je rozpútanie občianskej vojny medzi tamojšími náboženskými skupinami a národnosťami.

Motívom atentátu pokojne mohla byť aj snaha ukázať, že Američanom to v Iraku nejde. Sálimovo auto vyletelo do vzduchu pred vchodom do koaličného sídla. Spojenci mohli svoje zlyhanie vidieť na vlastné oči. Rovnako ako obyčajní Iračania, ktorí majú pocit, že okrem mučenia väzňov im Američania nič nepriniesli.

SkryťVypnúť reklamu

Atentát na Sálima prišiel 43 dní pred odovzdaním moci Iračanom. Ešte stále sa nevie, kto moc reálne prevezme, aké budú právomoci dočasnej vlády, či aký bude mať dosah na spojenecké jednotky. Jasné je len jedno: jej členovia si nebudú môcť byť istí svojimi životmi. Napokon ako všetci Iračania. S Američanmi za chrbtom alebo bez nich.

Atentáty na oficiálnych činiteľov v Iraku

19. augusta 2003 - Samovražedný atentát na sídlo OSN v Bagdade: 22 mŕtvych vrátane zvláštneho zástupcu generálneho tajomníka OSN v Iraku Brazílčana Sérgia Vieiru de Mello.

29. augusta 2003 - Bombový útok pred mešitou imáma Alího v Nadžafe, 83 mŕtvych vrátane vodcu bývalej irackej šíitskej exilovej opozície ajatolláha Muhammada Bakra Hakíma.

20. septembra 2003 - Pri atentáte v Bagdade postrelená členka vládnej rady Akila Hášimiová. Svojím zraneniam podľahla o päť dní neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

1. februára 2004 - Dva samovražedné útoky na sídla kurdských politických zoskupení v Erbíle neprežilo 105 osôb a asi 130 bolo zranených. Medzi mŕtvymi bolo veľa predstaviteľov miestnej vlády vrátane vicepremiéra tohto kurdského regiónu.

Neúspešné atentáty

26. októbra 2003 - Raketový útok na hotel Rašíd v Bagdade neprežil jeden americký vojak, 17 ľudí bolo zranených. Námestník ministra obrany USA Paul Wolfowitz vyviazol bez zranenia.

21. novembra 2003 - Obeťou raketového útoku sa mal stať v bagdadskej mešite duchovný vodca irackých šíitov a člen irackej vládnej rady šejch Abdal Azíz Hakím. Strela však neexplodovala.

6. decembra 2003 - Na konvoj, v ktorom civilný správca Iraku Američan Paul Bremer cestoval na bagdadské letisko, zaútočili atentátnici výbušninou a ľahkými zbraňami.

SkryťVypnúť reklamu

28. marca 2004 - Neúspešný pokus o atentát na irackú ministerku verejných prác Nisrín Mustafá Barvaríovú neďaleko mesta Mosul na severe krajiny. Útok si vyžiadal životy troch jej telesných strážcov, keď neznámi ozbrojenci začali paľbu na ich kolónu. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu