Anke sa podarilo získať prácu, strechu nad hlavou však nemá.
FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
ávnom kraji, pričom objekt patrí mestu. Správca je preto pripravený dať objekt do dražby s podmienkou, že nájomca bude investovať do rekonštrukcie objektu. Útulok pre bezdomovcov by v objekte už v budúcnosti nemal byť.
"Tento útulok sa ruší z dvoch dôvodov," povedala riaditeľka Strediska krízovej intervencie Magdaléna Fiľakovská. "Pre vysoké prevádzkové náklady a pretože sociálne služby typu útulku prevzala arcidiecézna charita, pod ktorú prešli niektoré sociálne zariadenia vrátane tohto útulku," vysvetlila.
Bezdomovci, prespávajúci v útulku na Alžbetinej, si teda musia do konca mája nájsť nocľah inde. "Títo ľudia už sú tam aj niekoľko rokov, čiže nocľaháreň slúžila ako ubytovňa, hoci jej účelom bolo pomôcť bezdomovcom najviac na jeden rok, kým si vyriešia svoje problémy," povedala riaditeľka Fiľakovská. Objekt je vo veľmi zlom technickom stave a vyžaduje si vysoké prevádzkové náklady. "To viedlo jeho zriaďovateľa, samosprávny kraj, k rozhodnutiu útulok zrušiť." Ako poznamenáva hovorkyňa košického magistrátu Zuzana Bobriková, kraj nepristúpi na rekonštrukciu na vlastné náklady. "Mesto však tiež nemá prostriedky na rozsiahlu rekonštrukciu," dodáva.
JAROSLAV VRÁBEĽ
V Košiciach sú v súčasnosti pre bezdomovcov dve nocľahárne. Útulok na Alžbetinej 17 má kapacitu 14 miest a nocľaháreň Emauzy na Fialkovej ulici 30 miest. Pre celé Košice je to teda 44 miest, pričom podľa odhadov sa na území mesta zdržiava okolo 500 bezdomovcov. Mesto pripravuje v spolupráci s košickou arcidiecéznou charitou projekt nového centra, kde by nocľah našlo okolo sto bezdomovcov. Mal by byť v areáli železničného učilišťa. "Prebiehajú rokovania o získaní tohto objektu od Železníc SR," informovala hovorkyňa košického magistrátu Bobriková.
Arcidiecéznej charite, ktorá prevádzkuje sociálne centrum na Obrancov mieru, nocľaháreň Emauzy na Fialkovej a krízové centrum na Alejovej, bol už na decembrovom mestskom zastupiteľstve schválený príspevok 300-tisíc. Dodnes tieto prostriedky nedostala. "Keby sme ich mali, vieme za niekoľko týždňov sprevádzkovať na Alejovej k súčasným 50 miestam ďalších 20," hovorí Ján Dečo, riaditeľ arcidiecéznej charity. Podľa hovorkyne magistrátu Z. Bobrikovej, keďže nebol bližšie špecifikovaný účel, na aký by boli prostriedky z rozpočtu mesta presunuté, pripravuje sa dohoda, ktorá by zohľadňovala všetky rozpočtové pravidlá.
Z aktivačného príspevku si Anka ubytovanie zaplatiť nemôže Najmladšou zo 14 bezdomovcov, ktorí musia útulok na Alžbetinej do dvoch týždňov opustiť, je 27-ročná Anna Bučková s trvalým pobytom v Košiciach. "Pochádzam z Marhane v okrese Bardejov, vyrastala som v detskom domove. V Prakovciach som vyštudovala na strednom odbornom učilišti záhradníctvo a už desiaty rok, od roku 1994, bývam a prespávam po azylových domoch a charitách. Bývala som už v Giraltovciach, Vranove, Včelároch, Prešove, v Košiciach v Červenom kríži aj v Šaci a od októbra 2003 som na Alžbetinej," hovorí.
Anka matku nikdy nevidela, opustila ju totiž ešte ako dojča. Má štyroch súrodencov, ale ani s nimi nie je v kontakte. "Niektorí z útulku aspoň majú kam ísť, lenže ja nemám, nemám rodinu ani kamarátov." Priateľ, ktorý tiež vyrastal v detskom domove, momentálne robí v Prešove na stavbe a býva tam v charite.
Od apríla do augusta sa Anke podarilo získať miesto v rámci aktivačných prác v Správe mestskej zelene, kde robí dva dni v týždni, a tak jej aktuálny mesačný príjem je 3000 korún. "Keď sa mi nepodarí nájsť miesto na nocľah, tak si asi ten aktivačný príspevok zruším, lebo mne sa to potom neoplatí. Veď ja sa do práce potrebujem vyspať, okúpať a dať sa do poriadku, ale kde? Všetky ubytovne som už pochodila, lenže niekde berú až 2400 korún mesačne a čo ja budem robiť so 600 korunami na mesiac? Keby boli so mnou v Správe mestskej zelene spokojní a zobrali ma v lete nastálo, tak by som nemala problém si ubytovňu zaplatiť. Bola som sa opýtať aj v krízovom centre, ale majú plno, vraj až o tri mesiace, tak som si dala žiadosť, ale dovtedy kam mám ísť?" (jav)