LONDÝN - Svetové ceny ropy začali nový týždeň výstupom na ďalšie rekordné maximá. Trh naďalej trápia obavy z prevahy svetového dopytu nad ponukou v čase, keď hrozia sabotáže na ropnú infraštruktúru Blízkeho východu. Americká ľahká ropa vystúpila na začiatku týždňa na londýnskej burze o 37 centov na 41,75 dolára za barel.
Svoj piatkový vrchol 41,56 dolára tak júnový kontrakt americkej ropy prekonal takmer o 20 centov. Bol tak opäť najvyšší od roku 1983, keď newyorská burza NYMEX spustila obchodovanie s termínovými kontraktmi na tento druh ropy.
Cena severomorskej ropy Brent v júlovom kontrakte včera stúpla o 40 centov na 38,26 dolára. Júnový termín pritom ukončil piatkové obchodovanie na 38,80 dolára, čo bolo nové maximum od vojny v Perzskom zálive v roku 1980.
Rekordne vysoké ceny zvyšujú obavy z rastu inflácie v priemyselných krajinách a zo spomalenia ekonomického rastu. Ekonómovia však upozorňujú, že reálne ceny upravené o infláciu sú teraz len mierne vyššie než ceny z 80. a 90. rokov a sú hlboko pod cenami z obdobia ropných šokov 70. rokov. V roku 1980 sa ropa v dnešných cenách tesne priblížila úrovni 100 dolárov za barel a počas vojny v roku 1990 dosiahla 50 dolárov.
Súčasná situácia má tak zatiaľ ďaleko k novému ropnému šoku, upozornil britský denník Financial Times. Dôležitou protiváhou pre neamerických spotrebiteľov je pokles kurzu dolára, v ktorom sa ceny ropy stanovujú. Rast dolárových cien od začiatku roku 2002 o 90 percent tak znamená v eurách zvýšenie len zhruba o 40 percent.
(čtk)