BRATISLAVA - Osobitné označenia vozidiel prepravujúcich ťažko zdravotne postihnutého už nevydávajú občianske združenia zdravotne postihnutých, ale krajské úrady. Vyplýva to z novely zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorá je účinná od 1. mája.
Prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov Mária Orgonášová tvrdí, že k zmene došlo "s naším porozumením". Asociácia podľa nej nemohla ustriehnuť, či združenia označenia vydávajú "zodpovedne", keďže vraj išlo o vyše 20-tisíc označení.
No prekážalo jej aj to, že združenia za zneužívanie označení nemohli dávať pokuty. "V tomto ohľade sme boli bezmocní." Tvrdí, že najmä vo veľkých mestách sa vyskytli viaceré prípady zneužívania osobitného označenia vozidiel prepravujúcich osoby ťažko pohybovo postihnuté a "následného využívania výhod, ktoré z nich vyplývajú".
Zákon na sankcie za zneužitie označenia pamätá. "Ten, kto neoprávnene použije osobitné označenie vozidla prepravujúceho ťažko zdravotne alebo ťažko pohybovo postihnutú osobu, môže dostať pokutu do 10-tisíc korún," povedala Alena Koišová z ministerstva vnútra.
Boris Klohna zo združenia zdravotne postihnutých ZOM v Prešove zmenu ešte nezaregistroval, no nepovažuje ju za krok k lepšiemu. Doterajší systém bol podľa neho celkom dobrý, aj občania to mali bližšie, keďže krajských úradov nie je tak veľa ako združení.
Orgonášová pripúšťa, že prechod právomoci na krajské úrady nie je najšťastnejším riešením, no predpokladá, že "v blízkej budúcnosti sa to zariadi tak, aby to občan mal bližšie".
Osobitné označenia vydané pred 1. májom 2004 platia do 31. októbra tohto roka. Dovtedy si ich držitelia musia vymeniť aj preukazy, ktoré ich na používanie označenia oprávňujú.
Kto vydáva označenia
Osobitné označenia vydávajú krajské úrady, odbory všeobecnej vnútornej správy a živnostenského podnikania.
O vydanie osobitného označenia a preukazu môže požiadať aj rodinný príslušník postihnutého, opatrovateľ, asistent a podobne. Podmienkou je písomné splnomocnenie od oprávnenej osoby.
(joč)
Čo treba priložiť k žiadosti o osobitné označenie
Vozidla prepravujúceho ťažko zdravotne alebo ťažko pohybovo postihnutého, ktorý je odkázaný na individuálnu prepravu:
* preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím,
* posudok úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, s tým, že občan je odkázaný na individuálnu prepravu.
Toto osobitné označenie sa vydáva na dva roky, jeho platnosť možno predĺžiť.
Vozidla vedenom sluchovo postihnutým:
* vodičský preukaz,
* posudok úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, s tým, že občan má obmedzenú schopnosť dorozumievania v dôsledku narušenia sluchových funkcií.
Vozidla lekára pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti:
* vodičský preukaz,
* potvrdenie miestne príslušnej regionálnej lekárskej komory o riadnom členstve v Slovenskej lekárskej komore.
Vo všetkých prípadoch treba k žiadosti priložiť kolok v hodnote 50 korún. Zdroj: Krajské úrady