Vojakov, ktorí išli na východné Slovensko pre rómske nepokoje, stiahli už na Veľkú noc. FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Vláda vo februári na mimoriadnom rokovaní rozhodla o vyslaní armády na východné Slovensko. Asi 1000 vojakov tam malo pomôcť polícii zvládnuť nepokojných Rómov, ktorí sa rozhodli rabovaním obchodov reagovať na zníženie sociálnych dávok. O vyslanie vojakov spolu požiadali ministri vnútra aj obrany a o tomto kroku informovali mnohé svetové médiá. Dnes už armáda na východe nie je.
"Vojaci boli z východného Slovenska stiahnutí okolo Veľkej noci," povedal pre SME hovorca ministerstva obrany Zenon Mikle. Podľa neho o tom rozhodol minister vnútra Vladimír Palko, ktorý bol na čele krízového štábu.
Hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič nevedel, či už armáda vojakov stiahla. "Nespomínam si, že by sme takéto vyjadrenie pre médiá dávali," povedal. Minister vnútra je na pracovnej ceste v zahraničí.
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos nevedel, či armáda je ešte na východe. "Je to dobrá otázka, vy viete, či sú už doma?" Na žiadnom oficiálnom fóre sa o tom podľa neho nehovorilo, ale zdá sa mu, že niekde začul, že vojaci tam už nie sú.
Predseda poslaneckého klubu ANO Ľubomír Lintner povedal, že o stiahnutí vojakov vie. "Niekde som to už zachytil, neviem, či o tom treba oficiálne informovať."
Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Róbert Kaliňák (Smer) najskôr povedal, že nevie, či vojaci sú ešte na východe, neskôr si spomenul, že to niekde neoficiálne počul. "Vláda výbor oficiálne neinformovala, ani keď ich tam poslala," povedal.
Sociologička Martina Jurásková si myslí, že "armáda bola stiahnutá potichu najmä preto, aby tu nevznikla diskusia, či bolo jej nasadenie skutočne potrebné".
Vojaci boli podľa tajného uznesenia vlády vyslaní pravdepodobne na neurčité obdobie, preto o ich stiahnutí nemusela rozhodovať vláda ako kolektívny orgán.
(rk)