FOTO - REUTERS
Tak zle na tom George Bush ešte nebol. V prieskumoch verejnej mienky sa prepadol pod hranicu 50 percent. Analytici hovoria, že pol roka pred voľbami to neveští nič dobré.
Od konca druhej svetovej vojny ani jeden prezident, ktorý sa usiloval o znovuzvolenie, neuspel, ak bol na tom v máji tak ako Bush. O prehre však nechce nikto hovoriť. Tento rok je totiž všetko iné. Situácia v Iraku robí z volieb výnimočnú záležitosť.
Bush stráca podporu v prieskumoch pre ekonomiku, najmä však pre Irak. Mučenie irackých väzňov môže stáť ministra obrany Donalda Rumsfelda kreslo, Busha znovuzvolenie. Irak však má potenciál aj na záchranu. Ak by sa v priebehu najbližších desiatich týždňov Američanom podarilo dostať situáciu pod kontrolu (vyzerá to stále nepravdepodobnejšie) a k dobru by si ešte pripísali nejaký výrazný úspech (len ťažko sa predstavuje, čo by to mohlo byť, snáď len objavenie zakázaných zbraní), mohlo by sa všetko obrátiť.
"Bush je na ceste troch svojich predchodcov, ktorí pri druhých voľbách neuspeli, skôr ako piatich predchodcov, ktorí uspeli. Tento rok to však môže byť inak, môže sa to vymykať historickým vzorcom," povedal denníku The Washington Post Frank Newport z Gallupovho ústavu.
Pod magickú hranicu 50 percent Bush skĺzol po zverejnení fotiek z bagdadskej väznice Abú Ghrajb. Stupňujúci sa odpor Iračanov ani rastúci počet amerických obetí na to nestačili. Fotky to urobili v priebehu niekoľkých dní. "Jednoznačne mali obrovský vplyv na verejnú mienku," povedal denníku Los Angeles Times Andrew Kohut z výskumného centra Pew, ktoré robí prieskumy verejnej mienky. "A to ešte stále nie sme na dne."
Reči o druhom Vietname sa vedú už takmer pol roka. Zatiaľ sa situácia v Iraku s Vietnamom nedá porovnávať. Za posledný rok zomrelo v Iraku 700 amerických vojakov, vo Vietname to bolo v roku 1967, keď sa verejnosť začala výrazne obracať proti vojne, okolo 10-tisíc.
V podpore vojny sa však podľa politológov a sociológov naozaj začína situácia opakovať. "V tomto bode sa to dá pekne prirovnať ku koncu roku 1967 a začiatku roku 1968," povedal britskému denníku The Financial Times politológ z Ohio State University John Mueller. Nepríjemné pre Busha by mohlo byť, že vo Vietname sa už nikdy nepodarilo vytlačiť podporu vojne nad 50 percent.