BRATISLAVA - Poplatky za návštevu lekára či pobyt v nemocnici nie sú v rozpore s Ústavou. Rozhodol tak včera Ústavný súd, čím zamietol podnet Smeru, ktorý sa odvolával na to, že Ústava zaručuje právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Dvadsať- a päťdesiatkorunové poplatky za "služby spojené so zdravotníckou starostlivosťou" navrhol tesne po nástupe do funkcie minister zdravotníctva za ANO Rudolf Zajac.
Rozhodovanie Ústavného súdu trvalo 11 mesiacov. Smer podal svoj podnet už 11. júna 2003, podporili ho aj poslanci za KSS a Klub nezávislých poslancov. Podobný podali i poslanci vedení Jánom Cuperom z HZDS. Ústavní sudcovia spor viackrát odložili a včera uzavreli na neverejnom zasadnutí.
"Národná rada pri zavedení poplatkov novým spôsobom naplnila obsah základného práva na zdravotnú starostlivosť. Napriek tomu, že jej obsah a rozsah zúžil, nenegoval základné právo na zdravotnú starostlivosť," povedal pre TASR predseda Ústavného súdu Ján Mazák. "Rozhodovanie nebolo jednoduché," hovorí. Nález má vyše 70 strán, súd totiž nerozhodoval len o poplatkoch.
Smer i KSS rozhodnutie rešpektujú. Predseda Smeru Robert Fico, ktorý vždy obviňoval Zajaca i koalíciu z protiústavnosti, je v Amerike. "Je divné, že vynesenie nálezu trvalo rok a prišlo dva dni pred otvorením vážnej rozpravy v parlamente o reformných zákonoch, ktoré zmenia charakter verejnoprávneho zdravotníctva," povedal poslanec Smeru a lekár Pavol Paška.
Mazák doplnil, že súd prihliadol k tomu, že nehrozí zásah do "sociálnej integrity občana", lebo zákon určil okruh osôb, ktoré sú od platieb oslobodené. "Inými slovami - parlament bral do úvahy osobnostný, sociálny a zdravotný status občanov. Ani suma, ktorú pacient a zároveň poistenec pri návšteve lekára zaplatí, nie je taká vysoká, aby zásadnejšie ovplyvnila jeho sociálne postavenie."
(mar, dro, sen)