BAGDAD - Američania včera našli v Iraku stopy sarinu. Ak sa potvrdí, že v náloži bol skutočne bojový plyn, bude to vôbec prvý dôkaz o existencii zakázaných zbraní hromadného ničenia, ktoré boli jedným z hlavných dôvodov, prečo Spojené štáty vlani vojnu v Iraku začali.
Americký generál Mark Kimmit oznámil, že malé množstvo sarinu uniklo z vybuchnutého delostreleckého náboja pred niekoľkými dňami. Pri výbuchu sa zranili dvaja ľudia.
Včera boli všetci veľmi opatrní, správ o nájdení chemických zbraní sa od začiatku vojny objavilo niekoľko, ani jedna sa doteraz nepotvrdila. V tomto prípade sa zdá, že skutočne išlo o nervový plyn, v hre je však možnosť, že išlo len o ojedinelý zabudnutý granát, ktorý Saddám nezlikvidoval pred prvou vojnou v Zálive v roku 1991. Vtedy Saddám Husajn pripustil, že sarin mal.
Sarin je smrteľne jedovatý. Stačí zasiahnutie jedinou kvapkou tejto bezfarebnej a bezzápachovej tekutiny a človek, ak sa nepodajú rýchlo protilátky, umiera na zástavu srdca.
Nález chemických zbraní v Iraku by bol pre amerického prezidenta Georgea Busha či britskú vládu Tonyho Blaira významným prielomom a dôkazom, že pred vojnou v Iraku o zbraniach hromadného ničenia neklamali, ako to tvrdia ich kritici.
Pomohlo by to zmierniť aj obraz neúspešnej, zbytočnej angažovanosti v Iraku. Ten sa ešte prehĺbil po včerajšku, keď v Bagdade pri samovražednom atentáte zomrel predseda Irackej vládnej rady Izadín Sálim.
K útoku sa prihlásilo doteraz neznáme Arabské hnutie odporu. Američania však tvrdia, že útok má všetky znaky "práce" abú Músá Zarkávího - najhľadanejšieho teroristu v Iraku a muža blízkeho al-Káide.
Atentát na Sálima, ktorý je už druhou obeťou z radov Irackej vládnej rady, odsúdil celý svet.
Sálimova smrť tiež ukázala, aké problémy majú spojenci so zabezpečením poriadku v krajine. Atentát sa odohral vo vchode do mimoriadne prísne stráženého sídla koaličnej správy.
Autor: mik