
V hospice v Trsticiach v okrese Galanta sa starajú o ľudí z rozličných kútov Slovenska, aj z Košíc. FOTO - AUTORKA
a.
Kým v mnohých obciach Slovenska ľudia odmietali mať v susedstve hospic, v takmer štvortisícových Trsticiach nemali proti zariadeniu výhrady. Svoje zámery starosta vysvetľoval na zastupiteľstve, kde chodí asi stovka občanov. Hospic vyrástol v centre obce, v blízkosti obytných domov, kostola i krčmy. Jeho zariadenie pochádza od zahraničných sponzorov vrátane elektronicky polohovateľných postelí.
"Nie je zatvorený ani pred deťmi z miestnej školy. Chodia sa tam pozrieť, keď robia v domove dôchodcov raz mesačne kultúrne programy. Aspoň spoznajú aj inú podobu života. Mal som možnosť byť pri zomierajúcom v posledných chvíľach a musím povedať, že to bol pre mňa silný zážitok," hovorí starosta. Príbuzní môžu zostať pri pacientovi aj počas noci.
V zariadení je dvadsať klientov, z rozličných kútov Slovenska. V centre našlo prácu 26 ľudí, ak pôjde na plnú kapacitu, ich počet sa zvýši. Sestry nepracujú v hospice nepretržite, po určitom čase sa striedajú so sestrami v domove dôchodcov.
"Pobyt pacienta v hospice by mal byť štrnásťdňový. Pri jeho prekročení robia poisťovne problémy pri preplácaní výkonov. Táto legislatíva by sa mala zmeniť," myslí si Juhos. Lekár Olasz Štefan potvrdzuje, že je ťažko odhadnúť, ako sa vyvinie stav pacienta za dva týždne. "Našli sme riešenie v prospech pacienta. Po uplynutí stanoveného času ho môžeme presunúť do domova dôchodcov a potom späť. No nie všetky hospice majú túto možnosť," dodáva starosta.
Hospic je financovaný z príspevku pacientov a zdravotných poisťovní. Organizácia ho ľahšie ekonomicky utiahne, keď je v jednej budove s inými prevádzkami.