Za prácou sa dá bez obmedzenia cestovať do desiatich členských štátov rozšírenej Európskej únie. V iných krajinách ešte od Slovákov pýtajú pracovné povolenie. To sa o niekoľko rokov zmení, prechodné obdobia, ktoré zamedzujú voľný pohyb pracovnej sily, budú trvať v jednotlivých krajinách od dvoch do siedmich rokov. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Ingrid zo Sniny pracuje od septembra v Prahe ako programátorka - analytička. Keď tam odchádzala, potrebovala pracovné povolenie. Rozšírením Európskej únie jej skončila povinnosť pravidelne žiadať o predlžovanie povolenia a na zarábanie v Česku odteraz treba už len papiere o prechodnom pobyte.
"Pracovné povolenie som dostala na cudzineckej polícii iba vtedy, keď som im ukázala, že tam mám prácu. S povolením som potom išla naspäť k zamestnávateľovi, s ktorým som podpísala zmluvu," opisuje predmájovú byrokraciu Ingrid. Od 1. mája stačí na získanie zamestnania v Česku len doklad o prechodnom pobyte.
Podľa informácií slovenského ministerstva práce prijali Slovensko aj Česko ustanovenia Rady Európskeho hospodárskeho spoločenstva z roku 1968 o voľnom pohybe za prácou. Automatické právo na zamestnanie získali občania Slovenska aj v ostatných nových členských krajinách Európskej únie, okrem Cypru a Malty.
"Čo sa týka práce v okolitých krajinách únie, netreba si vybavovať prechodný pobyt za každých okolností," pripomína Katarína Belická z ministerstva práce. "Ak niekto býva v pohraničí a za prácou dochádza zo svojho domova denne len zopár kilometrov, nikto by od neho žiadny doklad o prechodnom pobyte nemal pýtať," dodáva.
Výnimkou spomedzi susedných krajín je Rakúsko. Viedeň spolu s väčšinou "starých" členských krajín zaviedlo občanom Slovenska tzv. prechodné obdobie na pohyb pracovnej sily. V praxi to znamená, že pri zamestnaní sa napríklad v Nemecku alebo Francúzku pýtajú miestni zamestnávatelia od Slovákov ďalej pracovné povolenia.
Prechodné obdobia mohli krajiny únie novým členským štátom zaviesť na dva, päť alebo sedem rokov.
Najpesimistickejší variant teda počíta s úplným otvorením vnútorného pracovného trhu únie v máji 2011. Jediné krajiny "starej" únie, ktoré nám otvorili svoje pracovné trhy hneď po rozšírení, boli Británia, Švédsko a Írsko.
Päť štátov "starej" únie neuplatňuje voči Slovensku prechodné obdobia v prípade sezónnych prác. Môžu však trvať len pol roka.
Slovenských občanov, ktorí s povolením pracovali v zahraničí ešte pred 1. májom, rozšírenie únie zatiaľ na vlastnej koži nepocítili. "Akurát to bude jednoduchšie pri kúpe bytu. Zanikli prekážky pri čerpaní hypotekárneho úveru," dodala Ingrid zo Sniny, ktorá žije v Prahe s priateľom a uvažuje o vlastnom bývaní.
Česko
Netreba pracovné povolenie, stačí potvrdenie o pobyte.
Poľsko, Slovinsko
Bez obmedzení.
Estónsko, Litva, Lotyšsko, Írsko, Švédsko
Bez obmedzení.
Maďarsko
Bez obmedzení, jediným opatrením sú pravidelné hlásenia zamestnávateľov o zamestnávaní cudzích občanov.
Portugalsko
Dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého treba pracovné povolenie.
Malta
Treba pracovné povolenie.
Nemecko, Rakúsko
Sedemročné prechodné obdobie, počas ktorého treba pracovné povolenie.
Francúzsko
Päťročné prechodné obdobie, počas ktorého treba povolenie.
Belgicko, Fínsko, Grécko, Luxembursko, Španielsko
Dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého treba pracovné povolenie. Výnimkou sú sezónne práce do 180 dní.
Taliansko
Dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého treba pracovné povolenie.
Holandsko
Kvóta 22-tisíc pracovníkov.
Dánsko
Časovo zatiaľ nešpecifikované prechodné obdobie, počas ktorého treba povolenie.
Veľká Británia
Bez obmedzení, no s povinnosťou registrácie.