Zdravý spánok: Na čom a pod čím spať?

Prvým a zároveň nevyhnutným kusom nábytku v každej domácnosti je bezpochýb posteľ. Človek v nej strávi priemerne tretinu života. Na čo treba dbať pri jej výbere?


Dôležitým faktorom pri rozhodovaní je tvrdosť postele - niekto uprednostňuje tvrdší podklad, niekto mäkší. Čo je však najlepšie?

Posteľ musí telo v každej polohe dostatočne podporovať, tak aby bola chrbtica úplne odbremenená. Dnes už neplatí, že posteľ tvrdá ako doska sa postará o najlepší a najzdravší spánok. Práve naopak: jednotlivé časti tela sa musia do podložky pružne zaboriť, aby sa zabezpečila správna, vodorovná poloha chrbtice. Na príliš tvrdej posteli sa chrbtica "lomí", pri príliš mäkkej posteli zasa"prevísa". Najlepšia podložka na spanie je tvorená podperou - spravidla lamelovým roštom - a matracom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Lamelové rošty

Zabezpečujú dostatočnú pružnosť vďaka oblúkovito vyformovaným lamelám z masívneho alebo vrstveného dreva, ktoré pri zaťažení povoľujú. Sú nevyhnutnou súčasťou lôžok s nepružinovými matracmi. Vyrábajú sa v rôznych kvalitatívnych a kontrukčných vyhotoveniach. Ich kvalita závisí predovšetkým od počtu lamiel a systému ich uchytenia k rámu. K rámu môžu byť uchytené pevne alebo pohyblivo v kĺbových ložiskách.

Vďaka kĺbom sú lamely pohyblivé v ľubovoľnom smere, a tým lepšie prispôsobivé pohybom tela.

Rošty sa vyrábajú fixné alebo polohovateľné (v oblasti hornej či dolnej časti tela), a to buď mechanicky - ručne, alebo s elektrickým pohonom. Dokonalejšie a, samozrejme, i cenovo náročnejšie rošty majú možnosť regulácie, nastavovania lamiel tak, aby sa problémové oblasti (napr. kríže) spevnili, resp. vyrovnali.

SkryťVypnúť reklamu

Matrace

Sú základnou podmienkou zdravého spánku. Nie je dôležitá iba ich pružnosť a prispôsobivosť, ale i hygienickosť, zabezpečenie regulácie teploty, vzdušnosti a odvádzania vlhkosti.

Treba ich vždy vyberať v závislosti od podkladu. Na tvrdý rovný podklad sa hodia pružinové matrace. Elasticitu zabezpečujú pružiny zhotovené z kvalitnej ocele. Dôležitá je pri nich aj povrchová úprava a výplňový materiál. Ako výplň je vhodný a často sa používa latex alebo polyuretánová pena, ale aj prírodné materiály ako kokosové či sisalové vlákna.

Na lamelové rošty sú vhodné nepružinové matrace, zhotovené buď z latexu, polyuretánovej peny, kokosových platní, či kombinácie týchto materiálov. Systém kanálikov sa postará o dostatočnú vzdušnosť, tepelnú izoláciu a odvádzanie vlhkosti. Všetky tieto materiály odpudzujú baktérie a sú vhodné i pre alergikov.

SkryťVypnúť reklamu

Významným kritériom pri výbere matraca by mal byť i jeho poťah - najvhodnejší je snímateľný s možnosťou prania.

Aj matrace potrebujú starostlivosť

* Výmenu posteľnej bielizne využite ako príležitosť na pravidelné povysávanie prachu z matracov, prípadne ich vykefovanie

* Príležitostné prevetranie zabraňuje zadržiavaniu vlhkosti v matracoch a vzniku plesní. Napríklad počas dovolenky možno matrace nechať prevetrať jednoducho v stojatej polohe.

* Aby sa nevytvorili preležaniny (hlavne pri prírodných materiáloch), odporúča sa matrace vždy po niekoľkých mesiacoch obrátiť.

* Priame slnečné žiarenie nie je pre matrace vhodné. Pri prírodných materiáloch je však dobré dať ich raz za čas na slnko, aby sa zničili choroboplodné zárodky.

Prikrývky

SkryťVypnúť reklamu

Ak je už vyriešená otázka na čom spať, zostáva ešte zodpovedať otázku, pod čím spať. Čo sa týka veľkosti prikrývky, mala by byť dostatočná, aby sa človek mohol v spánku pohybovať bez obáv, že nebude mať zakrytý chrbát či nohy. Štandardná veľkosť je 135 x 200 cm, pre ľudí nad 175 cm to však nepostačuje - mali by siahnuť po väčšej dĺžke, nad 220 cm, a šírke 155 cm. Pre tých, čo radi spia vo dvojici, je vhodná veľkosť prikrývky 240 x 240 cm.

Kým sa však pre niektorú z prikrývok ponúkaných na našom trhu rozhodnete, zamyslite sa nad týmito otázkami:

* Ste skôr zimomraví alebo sa ľahko spotíte?

* Akú teplotu uprednostňujete v spálni?

* Postačuje vám ľahká prikrývka alebo sa potrebujete schúliť do objemnejšej prikrývky?

Najľahšie a pritom najteplejšie prikrývky sú perové a páperové. Čím väčší je podiel páperia, tým sú kvalitnejšie, ale i drahšie. Telesná teplota sa pod nimi dobre udržiava vďaka tomu, že majú veľký objem vzduchu. Na druhej strane zasa dlhšie zadržiavajú vlhkosť, preto nie sú veľmi vhodné pre ľudí, ktorí sa veľmi potia. Práve pri nich je dôležité ich časté prevetranie. Zo zdravotného hľadiska majú najviac predností prikrývky z vlny. Vlna má schopnosť prijať vlhkosť až do 30 % svojej hmotnosti a veľmi rýchlo ju opäť odovzdať ďalej. Zabezpečuje vyrovnanú teplotu v zime i v lete.

SkryťVypnúť reklamu

Prikrývky z chemických vlákien sa, pokiaľ ide o ľahkosť a tepelné vlastnosti, vyrovnajú prikrývkam z iných materiálov. Sú pritom oveľa lacnejšie a ideálne pre všetkých, ktorí trpia alergiou, pretože sa môžu aj prať.

Vankúš by mal takisto zabezpečovať správnu polohu chrbtice. Nemal by byť preto ani príliš vysoký, ani príliš plochý. Z tohto hľadiska nie je najvhodnejšou výplňou perie či páperie, pretože je príliš mäkké a poddajné. Vhodnejším materiálom je vlna, ale aj syntetické vlákna, prípadne latex či polyuretán. Pre ľudí trpiacich problémami krčnej chrbtice je určený vankúš s podporou šije, ktorý je vynikajúco prispôsobený prirodzenej polohe krčnej chrbtice.

Posteľná bielizeň

Najvhodnejším materiálom na ňu je 100 %-ná bavlna, na plachty aj ľan či bavlnené froté, pretože ide o materiály, ktoré dobre absorbujú vlhkosť. Pre tých, ktorí neradi žehlia, resp. neradi strácajú čas domácimi prácami, odporúčame posteľnú bielizeň z bavlneného krepu, ktorý netreba žehliť.

SkryťVypnúť reklamu

Kam umiestiť v spálni posteľ?

Pri rozhodovaní sa nemožno riadiť iba estetickými, optickými aspektmi, ale treba brať na zreteľ aj "zákony termiky".

Aj keď sa to nezdá, vzduch v miestnosti nie je nehybný - teplý vzduch stúpa smerom hore a studený klesá dole a prúdi tesne nad podlahou. Preto nikdy nepostavte posteľ priamo na podlahu, ale na nožičky. Od vonkajšej steny by mala byť posteľ vzdialená, pretože táto stena býva spravidla silne vychladená a odoberá dokonca i teplo od spiaceho. Ak však nemáte inú možnosť umiestenia postele, vyberte si aspoň posteľ s veľkou a hrubou čelnou doskou.

V každom prípade má byť posteľ, tak ako aj ostatný nábytok, vzdialená od steny minimálne 3 cm, aby vzduch za ňou mohol voľne prúdiť a nevytvárala sa pleseň.

SkryťVypnúť reklamu

Správna veľkosť postele

Platí toto pravidlo:

Dĺžka: vystreté telo + 20 cm

Šírka: 100 cm pri jednej posteli, aby bol zabezpečený dostatok voľnosti pohybu. Pri manželských, tzv. francúzskych posteliach sa odporúča 90 cm na osobu.

Výška: aby sa pohodlne do postele líhalo a z nej vstávalo, odporúča sa minimálna výška 45 cm.

FOTO - ARCHÍV

Autor: Miroslava Ungerová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 244
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 659
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 577
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 384
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 207
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 842
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 767
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu