BRATISLAVA - Koľko reálne stojí operácia zlomenej nohy, hospitalizácia a liečenie po autonehode alebo liečba nádorového ochorenia zatiaľ slovenské nemocnice presne nevedia. Vypočítať presné ceny je zložité a väčšina zariadení funguje v režime, keď ich ani nepotrebujú poznať. Sú plne závislé od platieb poisťovní, ktoré zasa platia toľko, koľko stanoví štát v bodovníku a cenovom opatrení. Presne stanovené sú len ceny liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, pretože ten treba kupovať od dodávateľov. Platy personálu sú vo väčšine zariadení tabuľkové.
Cudzinci sa u nás zatiaľ vo veľkom neliečia ani poistenci zahraničných poisťovní, pre ktoré by zdravotnícke zariadenia potrebovali presne vyúčtovať náklady.
Každý zdravotnícky výkon má pridelený istý počet bodov, bod má stanovenú maximálnu cenu. Do 1. mája tohto roku štát stanovoval aj minimálne ceny, tie však minister Zajac zrušil. Poisťovňa sa dohodne s poskytovateľom, koľko mu dá za bod. Ceny sú rôzne pre praktických lekárov, gynekológov, zubné ambulancie, laboratórne pracoviská. Maximálna cena je dnes 0,99 koruny. Tú však neplatí nijaká poisťovňa, skôr sa snažili platiť tie minimálne a limitujú počet výkonov na jednotlivých oddeleniach, čím je obmedzená možnosť nemocníc "zarobiť" si na drahé výkony na veľkom počte tých "lacnejších".
Okrem bodov za výkony majú nemocnice stanovenú maximálnu cenu, ktorú dostanú za ukončenú hospitalizáciu na jednotlivých oddeleniach. Najdrahšie sú jednotky intenzívnej starostlivosti, kardiochirurgické oddelenia a oddelenia nukleárnej medicíny, "najlacnejšie" otorinolaryngológia alebo novorodenecké oddelenia. Znova platí, že máloktorá nemocnica dostane maximálne ceny.
Vypočítať, koľko konkrétne stálo jedno slepé črevo alebo zlomená noha, je preto zložité. "Pokúšali sme sa o to, ale je to náročné na odhady. Bolo by treba vedieť, koľko tepla, vody, svetla sa minie počas operácie, mať na to presné merače, zarátať hodinový plat lekárov, sestier, presne všetok zdravotnícky materiál, lieky, náklady na pobyt pacient na lôžku," hovorí Zita Bruncková, riaditeľka nemocnice v Piešťanoch. Zatiaľ sa snažia presne vyčísliť zdravotnícky materiál. Ak musia vystaviť účet cudzincovi, použijú kvalifikované odhady alebo bodovník s maximálnou cenou bodu.
V jednej bratislavskej nemocnici zasa vedia, že operačná hodina u nich je takmer dvakrát taká drahá, ako by mohla byť. "Je to preto, lebo sála je vyťažená na polovicu - namiesto toho, aby sa operovalo osem hodín, operujeme štyri, pretože máme limit operácií od poisťovní. Prístroje, údržba, energie - to všetko sa potom predražuje," hovorí člen vedenia.
Jednoduchšie sa rátajú ambulantné výkony, kde sa cena určí podľa výkonov, ktoré majú svoje body a bod svoju cenu. V prípade samoplatcov zákon povoľuje účtovať si až maximálnu cenu bodu. Kompletné interné vyšetrenie má 320 bodov, teda pacient - samoplatca by u praktického lekára, ktorý by ho vyšetril, zaplatil 320 korún.
"Pri samoplatcoch stanovujeme cenu podľa zoznamu výkonov ( ktoré sú prílohou Liečebného poriadku) tak, že za hodnotu bodu žiadame od 50 halierov do jednej koruny podľa druhu zdravotníckeho výkonu," hovorí Ľubica Finďová, riaditeľka neštátneho zdravotníckeho zariadenia Novamed v Banskej Bystrici.
Najľahšie sa cena určuje pri výkonoch, kde ministerstvo priamo určilo, koľko výkon stojí - napríklad jedna dialýza maximálne 3750 korún alebo obriezka bez zdravotnej indikácie 7735 korún.
Riaditelia a ekonómovia zdravotníckych zariadení hovoria, že platby stanovené štátom sú nedostatočné. "Tristodvadsať bodov za kompletné interné vyšetrenie, ktoré trvá aj pol hodiny, je pri ňom lekár a sestra, spotrebúva sa materiál, energie - to je príliš málo," hovorí Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov.
"Momentálne to, čo dostávame od poisťovní, nestačí. Cenový výmer je hlboko pod výrobnými nákladmi," hovorí Anna Katuščáková, námestníčka riaditeľa Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. Za ukončenú hospitalizáciu na ARO dostanú od poisťovne 92 000 korún, pacient však podľa odhadov za tie dni, keď na ARO ležal, stál nemocnicu aj milión. Vznikajú tak dlhy.
Iné ceny zdravotníckych výkonov
Interrupcia vykonaná na žiadosť pacientky, bez zdravotnej indikácie, pred 12 týždňom gravidity | maximálne 6 543 Sk |
Cirkumcízia (obriezka) vykonaná na žiadosť pacienta, bez zdravotnej indikácie | maximálne 7 735Sk |
Chronická akútna hemodialýza | maximálne 3750 Sk |
Kontinuálna ambulantná peritoneálna dialýza za 24 hodín a domáca peritoneálna dialýza | maximálne 1450 |
Výkony na pozitrónovej emisnej tomografii | maximálne 34 100 |
Stereorádiochirurgický výkon pomocou lineárneho urýchľovača | maximálne 50 400 |
Výkony asistovanej reprodukcie
Cena jedného cyklu pred odberom oocytov | maximálne 4075 |
Cena jedného cyklu s odberom oocytov kin vitrofertilizácia bez prenosu embryí | maximálne 19 450 Sk |
Komplexný cyklus s prenosom embryí | maximálne 26 075 |
Zdroj: cenové opatrenie MZ