Výhrady k Sýrii má aj americký spojenec Veľká Británia, premiér Tony Blair však včera vyhlásil, že Londýn bude pokračovať v politike "kritickej a konštruktívnej angažovanosti".
Sýrsky premiér Muhammad Nádží Utri označil sankcie za "nespravodlivé a neoprávnené." Tieto sankcie nebudú mať na Sýriu vôbec žiadny efekt, vyhlásil Utrí, ktorý zároveň vyzval USA, aby ustúpili od svojho rozhodnutia a nevyvolávali problémy medzi oboma krajinami.
"Nemáme žiadny záujem na tom, aby sme mali problémy s americkou administratívou," dodal sýrsky premiér.
Sankcie zakazujú vývoz amerických produktov do Sýrie s výnimkou potravín a liekov, zmrazujú účty niektorých sýrskych občanov a organizácií podieľajúcich sa podľa USA na terorizme a obmedzujú bankové vzťahy medzi USA a Sýriou. Rovnako tak budú zakázané lety medzi Sýriou a USA. "Uplatnením sankcií prezident potvrdzuje odhodlanie reagovať na podporu, ktorú sýrska vláda poskytuje teroristickým skupinám, na to, že udržuje vojenskú prítomnosť v Libanone, že sa snaží získať zbrane hromadného ničenia a že sa snaží oslabovať americké a medzinárodné úsilie o stabilitu a obnovu Iraku," uvádza vyhlásenie Bieleho domu. Spojené štáty však neprerušili diplomatické vzťahy so Sýriou. Jedným z dôvodov je snaha ponechať otvorené dvere možnosti, aby sa Sýria podieľala na mierovom procese na Blízkom východe, povedal nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva zahraničia.
Americký vývoz do Sýrie vlani dosiahol hodnoty 214 miliónov dolárov, kým Sýria vyviezla do USA tovar - predovšetkým ropu a ropné produkty - za 259 miliónov. Sankcie nezakazujú sýrsky vývoz do USA. Predstavitelia ministerstva zahraničia však pripomenuli, že americké ropné spoločnosti budú mať problémy, pretože nebudú môcť dovážať vybavenie zo svojich amerických tovární. (čtk)