KOŠICE - Od januára začal platiť nový zákon o financovaní škôl na základe normatívov. Špeciálna základná škola na Vojenskej ulici v Košiciach má vyše 130 žiakov. V súvislosti s nedostatkom peňazí aj veľké problémy.
"Vzdelávame žiakov v troch variantoch mentálneho postihnutia. V tomto roku sme dostali do rozpočtu oproti minulému roku o dva milióny korún menej. Pri rozdeľovaní peňazí sa totiž pre špeciálne školy nebrala do úvahy diferenciácia variantov, ale peniaze sa delili podľa najľahšieho postihu. Pritom každý z variantov má stanovený iný počet žiakov v triedach," hovorí riaditeľka školy Iveta Baková. Riaditeľka nevie, dokedy bude škola fungovať. "Verím, že ľudia na ministerstve si dokážu uvedomiť, že tieto deti nemajú šancu sa inde vzdelávať," hovorí Baková.
Škola je jediná v Košickom kraji, ktorá vzdeláva autistické deti. "Momentálne ich máme pätnásť. V minulosti sa experimentálne overovalo ich vzdelávanie v pomere jeden učiteľ, dve deti. Ďalšie deti, ktoré nám hlásili, už nemohli byť zaradené do projektu a teraz ich vzdelávame v triedach pre deti s viacnásobným postihnutím. Tam má učiteľ 4 - 6 detí. Je ťažké ich takto zvládnuť, preto sme skúsili pomoc asistentov učiteľa, no ani na tých nie sú peniaze. V spolupráci s úradom práce a využívaním európskych sociálnych fondov sme od mája prijali štyroch pracovníkov na aktivačnú činnosť."
Záujem rodičov autistických detí je veľký. "Pomery v školstve nám nedovoľujú, aby sme prijali ďalšie deti," hovorí riaditeľka. (krs)
Mŕtvych bezdomovcov pochováva mesto
BANSKÁ BYSTRICA - Už štyroch mŕtvych dalo v tomto roku pochovať na vlastné náklady mesto Banská Bystrica. Boli bezdomovcami, alebo pochádzali z rodín, ktoré dokázateľne nemali peniaze na ich dôstojný pohreb.
Vedúci referátu sociálnych vecí a rodiny banskobystrického Mestského úradu Karol Langstein povedal, že zákon prikazuje obci postarať sa aj o neznámeho človeka, ktorý zomrie na jej území. Pracovníci mestského úradu sa snažia vypátrať ich blízkych. Najlacnejšie pohrebníctvo za nebožtíka požaduje teraz 6150 korún. Mesto si podľa platného zákona môže z tejto sumy nárokovať od štátu 2100 korún.
Zákon ukladá, že urnu so spopolnenými pozostatkami musia uložiť minimálne na rok pre prípad, že by si ju chceli vyzdvihnúť príbuzní.
Do 15 spoločných hrobov uložili za 16 rokov takmer 600 urien so spopolnenými pozostatkami nebožtíkov, o ktorých nemali ich pozostalí záujem. Na rozdiel od niektorých iných miest popol z urien nerozsypávajú, do zeme ich uložia kompletné. Tie už potom nie je možné vybrať. (tasr)
Poslanci v Topoľčanoch odsunuli racionalizáciu škôl
TOPOĽČANY - Riešenie problému racionalizácie siete základných a materských škôl v Topoľčanoch odsunuli mestskí poslanci na jeseň tohto roka. Navrhované zlúčenie dvoch základných škôl do jedného subjektu a zrušenie dvoch materských škôl mestské zastupiteľstvo neodsúhlasilo. Podľa vedúceho odboru školstva Miroslava Gogu je však racionalizácia nevyhnutná. "Odsúvanie problému znamená pre mesto len ďalšie finančné straty."
Obidvom školám budú v tomto roku chýbať na prevádzku a mzdy vyše štyri milióny korún. V prípade ich zlúčenia by mesto ušetrilo tri milióny. (tasr)