krajinu. O ktorého diplomata ide, ministerstvo tají.
Už o niekoľko hodín musel slovenský veľvyslanec v Moskve Augustín Čisár navštíviť ruské ministerstvo zahraničných vecí, aby si vypočul protest ruskej strany. Denníku SME to potvrdil atašé ruského veľvyslanectva Alexej Studňarskij.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga povedal, že Slovensko má záujem o rozvoj dobrých vzťahov s Ruskom, ale "vyhostený diplomat nepracoval v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch".
V správe o SIS za rok 2002, ktorú riaditeľ SIS predniesol v roku 2003 pred Národnou radou, sa hovorí, že krajiny bývalého ZSSR zvýšili na Slovensku svoju aktivitu. V tom roku bol zo Slovenska vyhostený diplomat jednej z bývalých krajín ZSSR.
Tomaga odmietol povedať, koľko ruských diplomatov bolo zo Slovenska vyhostených za minulé roky. Tento prípad je zvláštny tým, že o ňom slovenské ministerstvo takto "okato" informovalo. Podľa Tomagu na to majú špecifické dôvody, nepovedal však, aké.
Už o niekoľko dní by mal riaditeľ SIS Ladislav Pittner pred parlamentom hovoriť o aktivitách cudzích tajných služieb na Slovensku. "Nebolo by korektné, keby sa o tom dozvedeli skôr médiá ako poslanci. Záujem však pretrváva," povedal hovorca SIS Vladimír Šimko. Ide najmä o informácie z vojenskej alebo bezpečnostnej oblasti.
Vyhostenie diplomatov je bežná vec, rovnako ako špionáž medzi diplomatmi. Spravidla však štát potichu požiada druhú stranu, aby diplomata, ktorého podozrieva zo špionáže, stiahla. Verejnosť sa o tom neinformuje.
Ruský internetový server Gazeta.ru spojil vyhostenie ruského diplomata s členstvom Slovenska v Európskej únii. Nové krajiny únie sa podľa Gazety zbavujú ruských veľvyslancov. Podľa informácií SME však slovenské orgány posudzujú každý prípad individuálne.
V minulých mesiacoch vyhostili ruských diplomatov aj pobaltské krajiny Litva, Lotyšsko a Estónsko. Všetkým trom Rusi na oplátku z Ruska vyhostili ich diplomatov. Ruskí diplomati v Litve sa napríklad snažili ovplyvniť tamojšiu privatizáciu.
Špionážne škandály po roku 1989
1991 - 1992
* Nórsko vyhostilo pre špionáž deväť ruských diplomatov, Holandsko a Belgicko štyroch a Dánsko jedného.
1993
* Austrália vyhostila šesť ruských diplomatov.
* Poľsko vypovedalo ruského diplomata, Moskva vyhostila poľského.
1994
* Británia vykázala ruského diplomata ako reakciu na vyhostenie Brita.
1996
* Švajčiarsko vyhostilo ruského diplomata z delegácie OSN v Ženeve.
1996
* Po vypovedaní 9 britských občanov, Británia vyhostila 4 Rusov.
1998
* Nórsko v marci vyhostilo dvoch ruských diplomatov a troch uväznilo. Moskva odpovedala vyhostením dvoch Nórov.
* Rusko v júli vyhostilo juhokórejského diplomata Čcho Song-Wu. Soul odpovedal vyhostením diplomata Olega Abramkina.
1999
* Ruská Federálna bezpečnostná služba v Moskve v novembri krátko zadržala vo väzbe americkú diplomatku Cheri Leberknightovú, údajne zadržanú počas špionážnej operácie.
* USA v decembri nariadili vyhostiť ruského diplomata v súvislosti s odhalením odpočúvacieho zariadenia na ministerstve zahraničia USA.
2000
* Poľsko vyhostilo v januári 9 ruských diplomatov za údajnú špionáž. Moskva odpovedala vypovedaním deviatich poľských diplomatov.
* Ruské úrady vo februári vypovedali českého diplomata v Moskve.
* Kontrarozviedla v marci zatkla ruského občana pre podozrenie zo špionáže pre Britániu.
2004
* Litva vo februári vypovedala troch ruských diplomatov za zhromažďovanie tajných informácií o priebehu privatizácie a procese zosadenia vtedajšieho prezidenta Rolandasa Paksasa, Moskva odpovedala vyhostením troch Litovcov.
* Z Estónska v marci vypovedali dvoch ruských diplomatov. Dvaja estónski úradníci sa následne museli z vrátiť z Moskvy do Tallinnu.
Rusko v apríli vyhostilo prvého tajomníka lotyšskej ambasády odvetou za nedávne vypovedanie ruského diplomata z Lotyšska. (čtk, zo)