Ministerstvo práce hovorí, že hlavným cieľom aktivácie je udržať pracovné návyky a zvyšovať zamestnateľnosť ľudí bez práce, skutočné zamestnanie si ich však našlo len pár.
Vo februári sa do aktivácie zapojilo 50-tisíc nezamestnaných, dnes už ich počet prekročil 110-tisíc. Zamestnáva ich stále viac mimovládnych organizácií, škôl, cirkví či iných právnických osôb, no stále menej obcí, hoci sú pre ne lacnou pracovnou silou. Väčšina organizátorov zaviedla striedanie nezamestnaných pri práci po dvoch dňoch.
Aktivačné práce majú podľa Petra Pitoňáka, starostu Strání pod Tatrami, význam pre obec, "pretože vyzerá čisto", ale nezamestnaným nepomáhajú. Starosta je aktívny - najskôr zamestnal v obci 70 nezamestnaných na "jarné upratovanie", potom uzavrel dohody so Štátnymi lesmi TANAP, aj s Povodím Bodrogu a Hornádu a počet nezamestnaných v aktivácii zvýšil na 120. Väčšina z nich sú Rómovia, a 90 percent dostane za prácu plný aktivačný príspevok.
Za "kozmetickú úpravu" považuje aktiváciu Ľudovít Gunár z Krásnohorského Podhradia. V mimovládnej organizácii už zamestnáva viac ako stovku Rómov, ale viac by im pomohlo, keby im zabezpečili riadne pracovné miesta. Z jeho pracovníkov si zatiaľ prácu našla len jedna žena, nastúpi ako šička.
Obec Vrbovce na Záhorí zamestnáva deväť nezamestnaných, aktivačné práce však neschvaľuje, zatiaľ čo verejnoprospešné práce, ktorými štát kedysi umelo znižoval nezamestnanosť, chváli. "Nezamestnaní mali zmluvu, odrobili osem hodín denne, dostávali plat, ktorý ich motivoval, boli viac ochotní pracovať, aj morálka bola lepšia," hovorí Anna Horňáková. S aktivačnými prácami, pri ktorých sa nezamestnaní striedajú po dvoch dňoch, je vraj veľa administratívy.
Vo Vrbovciach nezamestnaní najmä likvidujú divoké skládky. Aktivačný príspevok dostanú iba štyria.
Evanjelická cirkev vo Vrbovciach zamestnáva 27 ľudí bez práce - opravujú cirkevnú školu, kladú dlažbu pred kostolom, opatrujú a prepravujú starých a imobilných ľudí na kopaniciach - nakupujú pre nich, upracú, rozvezú ich do nemocníc, aj na bohoslužby. Za štyri mesiace vymenila cirkev len dvoch ľudí, ktorým sa podarilo nájsť si prácu - ako strážnik a murár. "Slabšia polovica nemá nárok na aktivačný príspevok, ale keď pracujú, nemusia sa hlásiť na úrade v Myjave každý týždeň, len raz mesačne. Sú radi, že robia niečo pre cirkev a obnovia spoločenské styky," hovorí farár Miroslav Hvožďár.
"Pre mesto aj pre starých a imobilných má aktivácia význam," hovorí Katarína Halamová z levického Červeného kríža. Nezamestnaní tu roznášajú starým ľuďom obedy, upratujú im, nakúpia. Z 23 si zatiaľ nikto nenašiel prácu, hoci "na konkurzy chodia". (haj)